Microsoft wprowadza do systemu Windows Server technologię pojemników

Zachęcony sukcesem linuksowej technologii Docker, Microsoft postanowił wprowadzić podobne rozwiązanie, czyli pojemniki (kontenery) do systemu operacyjnego Windows Server. Opracowana przez Microsoft technologia Windows Server Container pozwala tworzyć pojemniki zawierające aplikacje, które można w łatwo przenosić między serwerami.

Pojemniki Windows Server Container będą mogły zawierać i obsługiwać aplikacje zoptymalizowane do pracy w środowiskach Windows Server i .Net. Skonfigurowane na serwerze współużytkują ten sam system operacyjny, w przypadku Docker jest to Linux, a w przypadku technologii Windows Server Containers, system Windows. Kontenery takie mają istotną przewagę nad wirtualnymi maszynami, gdyż zajmują mniej miejsca i są bardziej operatywne.

Microsoft wprowadza do systemu Windows Server technologię pojemników

Pojemniki Windows Server

Microsoft pracuje też nad inną technologią wykorzystującą pojemniki Hyper-V Container, która wykorzystuje wirtualne maszyny Hyper-V i została opracowana z myślą o aplikacjach wymagających szczególnej ochrony. Kod aplikacji znajdującej się w pojemniku Hyper-V Container jest bezpieczny, bo całkowicie odizolowany od innych pojemników oraz obsługującego je serwera. Technologia Docker jest często krytykowana właśnie za to, że nie zapewnia aplikacjom umieszczonym w pojemnikach odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Microsoft zapewnia, że pojemnikom Hyper-V Container na pewno nie będzie można tego zarzucić.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Firma zapowiada, że obie technologie będą dostępne w momencie oficjalnej prezentacji następnej wersji systemu Windows Server, co ma nastąpić w 2016 roku. Microsoft udostępni wtedy okrojoną wersję oprogramowania Windows Server, przystosowaną do obsługi pojemników. Będzie to system o nazwie Nano Server, zajmujący na dysku twardym nawet 20 razy mniej miejsca w porównaniu ze standardowym systemem Windows Server.

Oboma pojemnikami (Windows Server Container i Hyper-V Container) będzie zarządzać standardowy silnik Docker, dlatego administratorzy będą mogli w tym samym środowisku obliczeniowych konfigurować oba rodzaje pojemników (czyli Docker i Microsoft Container).

Warto przypomnieć, że technologia Docker pojawiła się na rynku w 2013 roku i od tego czasu użytkownicy pobrali ponad 100 mln kopii tej aplikacji. Microsoft był jedną z pierwszy firm, która wprowadziła technologię Docker do swojej chmury obliczeniowej Azure. Obecnie kontenery Docker można znaleźć w chmurach takich firm, jak Amazon, Google, IBM i Hewlett-Packard.

Microsoft ma zademonstrować technologie Windows Server Containers i Hyper-V Container jeszcze w tym miesiącu w San Francisco na kwietniowej konferencji deweloperów Build.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200