Microsoft wprowadza do systemu Windows Server technologię Docker

Technologia wirtualizowania Docker zyskała nowego sprzymierzeńca. Jest nim Microsoft, który zamierza ją wprowadzić do oprogramowania Windows Server. Tym samym już wkrótce deweloperzy budujący aplikacje Windows będą w nich mogli zagnieżdżać elementy bazujące również na tej technologii, co obecnie jest możliwe tylko w przypadku aplikacji uruchamianych na komputerach Linux.

Usługi świadczone przez chmurę Azure wspierają co prawda od kilku miesięcy kontenery Docker, ale tym razem powstanie rozwiązanie opracowane specjalnie z myślą o systemie Windows Server. Informatycy z obu firm (Microsoft i Docker) pracują już nad oprogramowaniem Docker Engine, które będzie wspierane przez kolejną wersję systemu Windows Server, jak i będzie obsługiwane przez chmurę Microsoft Azure. Tym samym powstanie nowe środowisko deweloperskie, które pozwoli projektować aplikacje wspierające zarówno technologie stosowane w systemie Windows, jak i te obsługiwane przez Linux. Microsoft idzie tym samym w ślady firmy Google, która już wcześniej uznała, że kontenery Docker mają przed sobą przyszłość.

Kontenery Docker opracowane dla systemu Linux nie będzie można co prawda przenosić do środowisk Windows Server (ani w drugą stronę), jednak kontenery Docker wspierające oprogramowanie Windows Server będą wspierać te same mechanizmy co kontenery linuksowe i będą w pełni zgodne z systemem Linux.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji

W pojemniku Docker można umieścić – tak i w wirtualnej maszynie – dowolną aplikacje, co znakomicie ułatwia pracę deweloperowi. Należy jednak pamiętać, że inaczej niż ma to miejsce w przypadku wirtualnej maszyny, pojemnik Docker nie zawiera pełnego systemu operacyjnego, ale korzysta z systemu, który zarządza hostem, czyli z Linuksa.

Firma Docker zapowiada, że skonfiguruje w ramach repozytorium Docker Hub oddzielne miejsce, w którym będą przechowywane windowsowe kontenery Docker. Obecnie w repozytorium tym znajduje się ponad 45 tys. linuksowych kontenerów Docker. Microsoft i Docker mają też opracować aplikację łączącą repozytorium Docker Hub z usługami Windows Azure.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200