Microsoft wprowadza do chmury Azure dwa nowe narzędzia open source

Microsoft zapowiedział na zeszłotygodniowej konferencji Worldwide Partner Conference, że nie będzie w przyszłości koncentrować swej uwagi przede wszystkim na systemie Windows, a zajmie się w większym stopniu rozwojem usług chmurowych. Firma udowadnia, że nie rzucała słów na wiatr, o czym świadczy fakt, że wprowadziła w ostatnich dniach do chmury Azure dwa nowe narzędzia open source, wspierające inne niż jej firmowe technologie.

Decydując się na taki krok Microsoft daje do zrozumienia, że będzie dążyć do tego, aby chmura Azure nie świadczyła swych usług wyłącznie tym użytkownikom, którzy korzystają z jej firmowego oprogramowania, ale również użytkownikom korzystającym z innych platform.

Realizując tę strategię Microsoft nawiązał współpracę z dwoma organizacjami (Packer i OpenNebula), które oferują oferuje popularne narzędzia open source, używane przez użytkowników do zarządzania chmurowymi zasobami. Następnie Microsoft opracował sterowniki, które są zgodne z tymi programami i pozwalają je uruchamiać w chmurze Azure.

Zobacz również:

  • Microsoft wzmacnia bezpieczeństwo chmury Azure
  • Liderzy IT mają problemy z modernizacją aplikacji – wyniki badania
  • IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji

Wśród administratorów systemów IT szczególnym wzięciem cieszy się oprogramowanie Packer, używane do zarządzania wirtualnymi maszynami. Narzędzie to (obsługiwane przez dowolny system operacyjny) potrafi budować i konfigurować wirtualne maszyny oraz tworzyć ich kopie, które można uruchamiać w różnych środowiskach, w tym w środowiskach Linux I Windows. Packer może przy tym współpracować z popularnymi narzędziami open source (np. Chef i Puppet), który przyspieszają proces wdrażania do użytku wirtualnych maszyn.

Z kolei narzędzie OpenNebula jest najczęściej wykorzystywane do zarządzania hybrydowymi środowiskami chmurowymi. Firma może wtedy przechowywać cześć danych (np. rzadziej wykorzystywanych czy mniej ważnych) w chmurze Azure, magazynując jednocześnie ważne biznesowe zasoby lokalnie, wewnątrz własnej prywatnej chmury.

Na koniec warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza inicjatywa Microsoftu świadcząca o tym, że firma ta zainteresowana jest żywo chmurowym oprogramowaniem open source. Kilka tygodni temu Microsoft poinformował, że zdecydował się wesprzeć opracowaną przez Google platformę Kubernetes Docker. Jest to platforma pozwala wdrażać obrazy aplikacji w kontenerach utworzonych za pomocą oprogramowania Docker w różnych środowiskach: fizycznych, wirtualnych oraz chmurowych. Istotne jest to, iż jest to platforma otwarta, zaprojektowana przy tym w taki sposób, że nadaje się szczególnie dobrze do budowania aplikacji chmurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200