Microsoft wkracza w obszar SOA

Microsoft udostępnił nowe wskazówki, jak tworzyć szynę usługową przedsiębiorstwa (ESB) w ramach SOA.

Architektura usługowa (SOA) jest zazwyczaj promowana przez takich dostawców, jak BEA czy IBM, ale Microsoft zmienił w tym roku nazwę swojej imprezy dla partnerów BizTalk - 'Business Process and Integration Conference' - na 'SOA and Business Process Conference' sygnalizując tym samym, że także zamierza wspomagać swoich klientów w budowaniu rozwiązań SOA.

Microsoft już od roku 2000 dysponuje produktem integracji procesów biznesowych BizTalk, ale nie zabierał jeszcze głosu w dyskusjach o pełnej strategii SOA. SOA jest uważana za nowej generacji architekturę oprogramowania dla przedsiębiorstw, w której aplikacje oraz usługi są luźno powiązane w ramach systemu IT i mogą być elementami integrowanymi w celu tworzenia aplikacji dostosowanych (kompozytowych) do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Microsoft współpracuje z firmą Neudesic w celu zapewnienia przykładów kodu i dokumentacji ułatwiających używanie BizTalk Server do budowania ESB, którą Microsoft definiuje jako zestaw funkcji - takich jak pośrednictwo, transformacja i integracja - do łączenia procesów biznesowych i usług w ramach organizacji.

Firma udostępniła nowy dla BizTalk, oparty na XML, który umożliwia łatwiejsze łączenie tego produktu z mainframe IBM i systemami AS/400. BizTalk Adapter for Host Systems opiera się na technologiach dostępnych w produkcie Microsoft Integration Server.