Microsoft wesprze rozwój Javy

Korporacja jest żywo zainteresowana rozwijaniem języka Java o czym może świadczyć fakt, że zdecydowała się w ostatnich dniach dołączyć do programu JCP (Java Community Process), który czynie wspiera i promuje tę znaną programistyczną platformę.

Foto: Antonio Batinić/Pexels

Decyzja zapadła na początku listopada, gdy Microsoft podpisał umowę dotyczącą partycypacji w JSPA (Java Specification Participation Agreement). Oznacza to, że firma weźmie udział w opracowywaniu i akceptowaniu standardowych specyfikacji technicznych wspierających technologię Java.

Uczestnictwo umożliwia też współpracę między programistami, klientami i dostawcami oprogramowania, którzy chcą wymieniać między sobą sugestie dotyczące opracowywanych interfejsów API, czyli mieć wpływ na przyszły kształt języka programowania Java.

Zobacz również:

Tłumacząc swoją decyzję, Microsoft powołuje się na ciągle rosnącą popularność języka Java, który obejmuje obecnie swym zasięgiem ponad pół miliona wirtualnych maszyn oraz wiele setek firmowych rozwiązań. Są to programiści piszący aplikacje uruchamiane w chmurze Azure i korzystający z usługi GitHub.

Microsoft, który kiedyś toczył ostre boje z założycielem Javy (czyli firmą Sun) zmienił z czasem swój stosunek do tej platformy i oferuje obecnie nawet własne rozwiązanie tego typu noszące nazwę Microsoft Build of OpenJDK, które bazuje kodzie źródłowym OpenJDK. Pliki binarne Microsoftu dla Javy 11 przeszły ostatnio testy Java Technology Compatibility Kit (TCK), sprawdzające ich zgodność z platformą Java 11.

Dzięki współpracy z firmą Red Hat i społecznością wspierającą tę platformę, Microsoft obsługuje język Java w edytorze Visual Studio Code, a premiera opracowanego przez firmę oprogramowania Language Support for Java on Visual Studio Code wersja 1.0, miała miejsce w październiku tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200