Microsoft walczy o wsparcie dla systemu Windows CE na rynku urządzeń specjalizowanych

Gigant z Redmond zawiązał sojusz z największymi producentami procesorów dla urządzeń specjalizowanych i naręcznych. Producenci ci otrzymają dostęp do kodu źródłowego Windows CE 3.0, co ma zaowocować szybszym opracowywaniem gotowych platform dla producentów sprzętu.

Microsoft zawarł porozumienie z czołowymi producentami półprzewodników, mające na celu zapewnić lepsze wsparcie techniczne dla kolejnych wersji systemu operacyjnego Windows CE w urządzeniach specjalizowanych. W ramach sojuszu Windows Embedded Strategic Silicon Alliance (WESSA) producent z Redmond będzie udostępniał jego członkom kod źródłowy systemu w wersji 3.0.

Dzięki możliwości dostępu do kodu źródłowego producenci będą mogli w większym stopniu dostosowywać swoje procesory do współpracy z kolejną wersją systemu Microsoftu, znanego na razie pod kodową nazwą Talisker. Wśród założycieli WESSA, obok Microsoftu znalazły się takie firmy, jak: ARM, Alchemy Semiconductor, Cirrus Logic, Hitachi, Intel, MIPS Technologies, National Semiconductor, NEC, Texas Instruments i Toshiba.

Zobacz również:

  • Wielkie oczekiwania związane z AI
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Windows 11 dodaje obsługę formatów archiwów RAR, 7-Zip, Tar i innych

Poprzednia wersja Windows CE 2.0, systemu Microsoftu przeznaczonego na rynek urządzeń specjalizowanych, pojawiła się w roku 1997. Od tamtej pory firma musiała stawiać czoła coraz większej konkurencji. Wiele konkurencyjnych firm zaczęło licencjonować system Palm OS, który powoli staje się najpopularniejszą platformą wśród użytkowników urządzeń specjalizowanych. Pojawiło się także wiele urządzeń naręcznych wykorzystujących darmowego Linuxa czy systemy opracowywane przez producentów na własne potrzeby.

W celu skrócenia czasu, jaki jest potrzebny do skonstruowania nowych produktów, i uatrakcyjnienia platformy Windows CE 3.0 Microsoft postanowił uruchomić specjalne programy wsparcia dla producentów.

W ramach pierwszego z nich będą oferowane specjalne pakiety, składające się ze skonfigurowanych i przetestowanych referencyjnych platform sprzętowych, na bazie których producenci sprzętu będą mogli od razu testować własne rozwiązania programistyczne.

Drugi program ma pozwolić producentom procesorów na udostępnianie testowych wersji ich jednostek z odpowiednio dostosowanym systemem Windows CE 3.0. Dzięki temu możliwe będzie przyspieszenie fazy projektowania nowych urządzeń, ponieważ producenci sprzętu będą mogli otrzymywać najważniejsze elementy platformy w ramach jednego kontraktu. Pierwsze jednostki rozprowadzane z odpowiednio przystosowanym systemem mają być oferowane przez National Semiconductor już w kwietniu br.

***

Microsoft wprowadza nowe funkcje do systemów przeznaczonych dla urządzeń specjalizowanych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200