Microsoft w administracji

Jak już informowaliśmy (CW 47/95), w grudniu ub.r. Janusz Maszkiewicz w imieniu Departamentu Informatyki Urzędu Rady Ministrów podpisał umowę ramową typu Select z Microsoft Sp. z o.o.

Jak już informowaliśmy (CW 47/95), w grudniu ub.r. Janusz Maszkiewicz w imieniu Departamentu Informatyki Urzędu Rady Ministrów podpisał umowę ramową typu Select z Microsoft Sp. z o.o.

Jest to druga umowa tego typu w Polsce. Pierwszą, Microsoft podpisał 2 października ub.r. z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Umowa Select jest zawierana przez Microsoft z największymi klientami, w tym także firm o skomplikowanej strukturze (holdingów, korporacji międzynarodowych).

W umowie Microsoft całość administracji traktuje jako jednego klienta. Oszacowano, że w ciągu roku administracja kupuje kilkadziesiąt tysięcy licencji. Na podstawie projekcji jej zakupów na najbliższe lata Microsoft określił poziom cen wspólny dla wszystkich jednostek administracji w Polsce.

Zgodnie z treścią umowy jednostki, oprogramowanie będzie kopiowane z dostarczonych przez Microsoft nośników CD. Administracja może też instalować bezpłatnie oprogramowanie do celów testowych oraz organizować własne centra szkoleniowe.

Umowa z URM obowiązuje przez dwa lata, tj. do grudnia1997 r. (z możliwością jej przedłużenia) i obejmuje rodziny systemów operacyjnych (Windows 3.x, Windows 95, Windows NT Workstation) oraz aplikacje np. Microsoft Office i rozprogramowanie dla serwerów BackOffice (Windows NT Server, Mail Server, SQL Server, SNA Server, System Management Server).

"To nie jest umowa generująca sprzedaż - stwierdził Waldemar Sielski, dyrektor Microsoft Sp. z o.o. - jest to porozumienie długodystansowe... Umowa ta dostarcza administracji narzędzie za pomocą którego urzędy centralne i wojewódzkie będą mogły nabywać nasze oprogramowanie w specjalny sposób. W umowie tej nie ma żadnych deklaracji finansowych, ale możemy spodziewać się, że będą to dziesiątki tysięcy licencji. O wielkość zakupów należy raczej pytać stronę rządową, bo to jest związane z budżetem. My dajemy wygodną formę zakupu i naszą technologię".

Zdaniem Michała Jaworskiego z Microsoftu, ceny pakietów sprzedawanych administracji są do 60% niższe od detalicznych. Wynika to z ogólnych zasad umowy Select. W tej chwili każda jednostka administracji może zgodnie z umową, instalować tyle oprogramowania, ile rzeczywiście na tym etapie potrzebuje. Urzędy mogą w dowolnym momencie robić kopie systemów i aplikacji, raz na miesiąc raportując to. Na podstawie takiego raportu będzie wystawiana faktura.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200