Microsoft w MSWiA

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn spotkał się we środę z Kevinem Turnerem, dyrektorem ds. operacyjnych Microsoftu. Tematem spotkania było podsumowanie działań producenta od czasu wizyty Billa Gatesa w Polsce, poszerzenie zakresu dostępu do kodu źródłowego stosowanych w administracji produktów MS oraz projekt powołania Centrum Otwartych Rozwiązań dla e- administracji. Na temat otwartych standardów rozmawiano także tego samego dnia jednak w innym miejscu i gronie - w Sejmie odbyła się konferencja m.in. z udziałem przedstawicieli standaryzacyjnej organizacji OASIS oraz stanu Massachusetts, stosującego format OpenDocument.

Spotkanie Ludwika Dorna z Kevinem Turnerem dotyczyło podsumowania zapowiadanych wcześniej przez Microsoft działań. Bill Gates odwiedzając Polskę w lutym br. temu zapowiedział powstanie w Warszawie Centrum Inżynierii Oprogramowania. Obecnie zatrudnia ono 25 osób. W Poznaniu powstało z kolei Centrum Innowacji Microsoft. Koncern zorganizował wakacyjne praktyki dla studentów w Redmond, a także finansowo wspierał powstanie sześciu Społecznych Centrów Internetowych na Podlasiu.

Przedstawiciele polskiego rządu rozmawiali także z Kevinem Turnerem na temat poszerzenia o aplikacje Office dostępu do kodu źródłowego produktów Microsoftu - w ramach projektu Government Security Program, z których korzysta polska administracja. Dzięki GSP jednostki administracji centralnego szczebla mogą we własnym zakresie przeprowadzać audyt bezpieczeństwa technologii oferowanych przez Microsoft oraz implementować własne rozwiązania z zakresu ochrony poufności i dostępu do danych. Government Security Program umożliwi zainteresowanym stronom wgląd do kodu wybranego oprogramowania Microsoftu i przeprowadzenie modyfikacji.

Z kolei Centrum Otwartych Rozwiązań dla e-administracji ma na celu obniżenie kosztów wdrażania systemów informatycznych przede wszystkim w samorządach. "Jest to inicjatywa neutralna technologicznie i będzie otwarta na innych dostawców" - podkreślił Ludwik Dorn. Zapowiedział, że niebawem zostanie powołana grupa robocza, która doprecyzuje koncepcję centrum.

Również w środę odbyła się w Sejmie konferencja "Rewolucja informacyjna - otwarte standardy wymiany informacji" pod patronatem marszałka Sejmu Marka Jurka. Organizatorem konferencji był poseł PIS Roman Czepe. Wzięli w niej udział m.in. Tim Vaverchak z IT Division stanu Massachusetts, który zdecydował się na wykorzystanie formatu OpenDocument, Peter Roden z organizacji standaryzacyjnej OASIS. Jak relacjonuje portal 7thGuaurd.net, głos zabierali także przedstawiciele spółki Ux Systems, lokalizującej OpenOffice.org oraz posłowie Roman Czepe i Edward Siarka.

Aktualizacja: 09 listopada 2006 17:58

Właśnie dodaliśmy video zapis z konferencji. Zapraszamy do oglądania!