Microsoft w Internecie

Jeszcze do niedawna firmy produkujące oprogramowanie dla Internetu czuły się nie zagrożone. Jednak obecnie opanował je strach - nikt nie przypuszczał, że Microsoft, który dotąd zamierzał tworzyć własną sieć Microsoft Network (MSN), tak szybko zmieni swoją strategię. Jej pierwsze efekty widać już teraz - Microsoft szybko zwiększa udziały w rynku internetowym.

Jeszcze do niedawna firmy produkujące oprogramowanie dla Internetu czuły się nie zagrożone. Jednak obecnie opanował je strach - nikt nie przypuszczał, że Microsoft, który dotąd zamierzał tworzyć własną sieć Microsoft Network (MSN), tak szybko zmieni swoją strategię. Jej pierwsze efekty widać już teraz - Microsoft szybko zwiększa udziały w rynku internetowym.

Nową strategię dotyczącą Internetu Microsoft ogłosił publicznie 7 grudnia ub.r. Bill Gates informował wtedy, że dla Microsoftu w najbliższych latach liczyć się będą - Windows i Internet. Nikt nie przypuszczał jednak, że wiecznie ociągający się z wprowadzaniem na rynek zapowiadanych przez siebie produktów Microsoft, tak szybko zaprezentuje pełną gamę rozwiązań internetowych.

Gigant z Redmond wprowadził już na rynek produkt Internet Information Server, znany dotąd pod nazwą roboczą Gibraltar. Jest to oprogramowanie realizujące funkcje serwera World Wide Web, FTP i Gopher na platformie Windows NT. Co więcej, oprogramowanie to jest bezpłatne i spod internetowego adresuhttp://www.microsoft.com/infoserv/ ściągnąć je może każdy użytkownik Internetu. Jak dotąd, uczyniło to już ponad 21000 osób. Na serwerze Microsoftu dostępne są dwie wersje plików z IIS - jedna zawiera wyłącznie oprogramowanie serwera, druga jest wzbogacona o oprogramowanie klienckie, Internet Explorer 2.0 dla Windows NT, 3.x, 95 oraz platform MIPS, Alpha i PowerPC.

Microsoft znakomicie zdaje sobie z tego sprawę, że jest to duże zagrożenie dla oprogramowania tego typu opracowywanego przez konkurencyjne firmy np. firmę Netscape, której przeglądarka internetowa kosztuje 50 USD, a najtańszy serwer WWW dla Windows NT 495 USD. Idąc za ciosem, firma ogłosiła, że Internet Information Server stanowić będzie standardowe wyposażenie systemu Windows NT 4.0, którego komercyjna wersja pojawi się na rynku w poł. br.

Modyfikowane pod kątem współpracy z Internetem ulegają także inne opracowywane przez Microsoft produkty. Microsft zmienił plany dotyczące projektu Blackbird, dedykowanego wcześniej jako środowisko programistyczne, dla twórców aplikacji w sieci MSN. Obecnie produkt ten pod zmienioną nazwą - Internet Studio służyć będzie także jako środowisko programistyczne dla WWW. Zmieniono także sposób pracy tego produktu - poprzednio zakładał on opracowywanie aplikacji dla MSN i ich późniejszą konwersję na standard Weba - teraz jest dokładnie odwrotnie.

Oprócz Internet Information Server, dla użytkowników edytora tekstu MS Word czy arkusza kalkulacyjnego Excel dostępne jest bezpłatnie także oprogramowanie MS Internet Assistant, służące do automatycznej konwersji dokumentów opracowywanych w obu programach na standard HTML. Internetowi asystenci dostępni są dla różnych wersji językowych edytorów tekstów Word w wersjach 6.x i 7.0 oraz Excela 7.0. Jak twierdzą przedstawiciele polskiego oddziału Microsoftu, w najbliższym czasie pojawi się także wersja współpracująca z polską wersją Worda.

W połowie lutego br. ukazała się zlokalizowana wersja oprogramowania do przeglądania sieci Web - Internet Explorer 2.0. Produkt ten, także dostępny bezpłatnie, w całości przetłumaczono na język polski i jest dostępny pod adresemhttp://www.microsoft.com/windows/software/localize/pl.htm. Pod adresem tym znajduje się także polska strona WWW Microsoftu, na której uzyskać można informacje np. o centrach szkoleniowych i wsparciu technicznym w Polsce.

Oprócz polskiej wersji językowej na serwerze Microsoftu znaleźć można także Internet Explorera w wersjach: czeskiej, duńskiej, holenderskiej, fińskiej, francuskiej, niemieckiej, węgierskiej, włoskiej, japońskiej (dwa narzecza), koreańskiej, norweskiej, portugalskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej i szwedzkiej.

Obecnie Microsoft pracuje nad projektem nazwanym roboczo Sweeper, który zakłada wbudowanie do Windows NT oraz Windows 95 interfejsów programowych API wspomagających pracę programistów opracowujących aplikacje dla Internetu. Przewidziane są API dla wielu protokołów internetowych, np. Simple Mail Transfer Protocol, Hypertext Transport Protocol oraz FTP. Dzięki zastosowaniu Sweepera programiści tworzący aplikacje - komunikujące się przez Internet - nie będą musieli zajmować się protokołami i sposobem przesyłania danych. Nowe rozwiązanie jest częścią strategii Microsoftu zmierzającej do obrony przed cieszącym się coraz większą popularnością językiem Java. Wielu analityków rynku uważa, iż Sweeper ułatwi wykorzystanie Internetu w aplikacjach typu klient/serwer.

Zmiany w strategii Microsftu spowodowały także zmiany w strukturze firmy. 20 lutego Microsoft ogłosił reorganizację działu systemów operacyjnych i narzędzi. Obecnie podzielona jest ona na trzy działy: Systemy biurowe i korporacyjne (Windows 95, NT Workstation i NT Server), Internet i narzędzia (oprogramowanie internetowe i komunikacyjne) oraz Systemy konsumenckie (interaktywna telewizja i urządzenia przenośne). "Nowa struktura firmy pozwoli na jeszcze szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku" - powiedział Brad Silverberg, "ojciec" Windows 95, kierujący obecnie działem Internetu i narzędzi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200