Microsoft usprawnił w SQL Server 2000 mechanizmy eksploracji danych

Microsoft udostępnił drugą wersję beta serwera baz danych SQL Server 2000. Oprogramowanie ma wbudowany nowy mechanizm eksploracji danych, który jest uaktualnioną wersją OLAP Services, komponentu znane...

Microsoft udostępnił drugą wersję beta serwera baz danych SQL Server 2000. Oprogramowanie ma wbudowany nowy mechanizm eksploracji danych, który jest uaktualnioną wersją OLAP Services, komponentu znanego z poprzednich wersji bazy, pozwalającego użytkownikom na przeprowadzanie analiz typu OLAP (Online Analitycal Processing).

Producent twierdzi, że nowa wersja OLAP Services została wyposażona w nowe narzędzia, które mogą być wykorzystane do wzbogacenia, o funkcje wspomagania decyzji i eksploracji danych, aplikacji używających mechanizmu bazy do realizacji transakcji. Jednocześnie Microsoft zapowiedział zmianę nazwy mechanizmu z OLAP na Analysis Services.

Przedstawiciele Microsoftu ujawnili, że zestaw algorytmów eksploracji danych został bezpośrednio wbudowany w mechanizm bazy danych. Ich zdaniem, jeden z tych algorytmów, zwany drzewem decyzyjnym, może być wykorzystywany do stworzenia tzw. karty zakupów w rozwiązaniach handlu elektronicznego.

Z kolei inny algorytm pozwoli użytkownikom na analizowanie danych ich klientów, opierając się na zadanej charakterystyce wybranej grupy (np. wg wieku, płci czy dochodów). Specjaliści z Microsoftu przekonują również, że ten sam algorytm może posłużyć programistom do stworzenia własnych nowych funkcji w tworzonym oprogramowaniu.

Zwiększone zapotrzebowanie na złożoną funkcjonalność eksploracji danych i hurtowni danych, oferowane przez Analysis Services, wywołane jest rozwojem handlu elektronicznego - przekonywał przedstawiciel producenta Windows. Dodał także, że jego firma ma na celu takie wprowadzenie technologii wspomagania decyzji i eksploracji danych, które zapewni powszechniejsze ich wykorzystywanie.

Ostateczna wersja SQL Server 2000 ma się pojawić na rynku latem br. Przedstawiciele Microsoftu nie podali jednak szczegółów dotyczących jej ceny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200