Microsoft uspokaja – ostatni atak na system IT firmy nie wyrządził większych szkód

Korporacja wydała wczoraj oświadczenie w którym zaprzecza, że przeprowadzany w ostatnich dniach na jej system IT atak hakerski, wykorzystujący luki znajdujące się w oprogramowaniu SolarWinds, poczynił jakieś znaczące szkody i odbił się negatywnie na usługach świadczonych klientom.

Microsoft

Wcześniej informację taką podała agencja Reuters twierdząc, że w wyniku ataku hakerzy weszli w posiadanie szeregu poufnych informacji przechowywanych na serwerach firmy Microsoft, co może potencjalnie zaszkodzić klientom tej firmy korzystającym z takich usług, jak Office 365 czy Azure.

Odpowiadając na to doniesienie Microsoft potwierdził, że atak taki miał rzeczywiście miejsce, zaprzeczając jednocześnie kategorycznie, aby dane jego klientów czy jakiekolwiek ich interesy były zagrożone. Korporacja informuje iż przeprowadziła wnikliwe dochodzenie, które nie wykazało aby jej system IT był zagrożony.

Zobacz również:

Microsoft powtórzył również to, co powiedział wcześniej w tym tygodniu, „Zapewniamy naszych klientów, że nie zidentyfikowaliśmy żadnych luk w zabezpieczeniach chroniących nasze produkty ani w usługach oferowanych przez chmurę Azure”.

Oświadczenie Microsoftu ma zapewne związek z faktem, że dosłownie kilka godzin wcześniej CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency; agencja rządowa USA ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i infrastruktury) zamieściła na swojej stronie ważny komunikat.

Poinformowała w nim, że jedna z firm zajmujących się bezpieczeństwem systemów IT (Volexity) ostrzega, iż znalazła dowody na to, że hakerzy znaleźli sposób na obejście narzędzia uwierzytelniającego użytkowników korzystających z pocztowej usługi Microsoft Outlook.


TOP 200