Microsoft uniknął sankcji

W niedzielę Microsoft uzyskał odroczenie sankcji nałożonych przez Komisję Europejską. Zgodnie z marcowym orzeczeniem komisji koncern miał już dzisiaj rozpocząć w Europie sprzedaż okrojonej wersji swojego systemu operacyjnego bez odtwarzacza Windows Media Player. Teraz apelację koncernu domagającego się anulowania kary będzie rozpatrywał sąd w Luksemburgu.

Komisja zamierza poczekać, aż Europejski Sąd Pierwszej Instancji, do którego MS złożył odwołanie, podtrzyma lub oddali decyzję KE w sprawie praktyk rynkowych amerykańskiego producenta. W przyszłym tygodniu powinno zapaść postanowienie sądu o wstrzymaniu egzekucji kary finansowej nałożonej przez komisję. Przypomnijmy, że chodzi o blisko 500 mln EUR.

Microsoft nie chce wyjawić czy przygotował stosowną wersję systemu zgodnie z zaleceniami KE, zapewnia natomiast, że na pewno zastosuje się do poleceń komisji, kiedy tylko okażą się ostateczne. Cała procedura odwoławcza może trwać nawet pięc lat. W praktyce oznacza to, że koncern może uniknąć nałożonych nań 24 marca sankcji Komisji Europejskiej.

Zobacz również:

Tymczasem w dniu w którym Microsoft zgodnie z nakazem Komisji Europejskiej miał rozpocząć sprzedaż okrojonej wersji systemu Windows bez odtwarzacza Windows Media Player, firma RealNetworks ogłosiła partnerstwo z czołowymi graczami rynku linuksowego. Na mocy porozumienia Novell i Red Hat wprowadzą do swoich systemów desktopowych aplikację RealPlayer, co stanowi pewne wzmocnienie pozycji konkurencyjnego wobec Media Player odtwarzacza plików audio-wideo.

Wcześniejsze linuksowe alianse RealNetworks zostały zawarte z Sun Microsystems, który umieścił program w pakiecie Mad Hatter oraz ze spółką Turbolinux - produkty RP znajdą się również w oferowanej przez nią dystrybucji linuksowej. Program RealPlayer 10 for Linux zostanie włączony do następnej edycji desktopowego pakietu Novella, zaś Red Hat wprowadzi do swej oferty Helix Player, będący "roboczą" wersją linuksowego RealPlayera 10, rozwijany przez Helix Community.- open sourcowe ramię RealNetworks. Dobrą wiadomością dla programistów jest fakt, że producent zdecydował się także dystrybuować Helix Player na zasadach GPL. Użytkownicy systemów Red Hata będą mogli pobrać aktualizację do finalnej wersji aplikacji, jak tylko zostanie ona udostępniona.


TOP 200