Microsoft unieszkodliwił botnety Zeusa

Firma Microsoft poinformowała, że wraz z kilkoma partnerami doprowadziła do zlikwidowania kilku potężnych botnetów, zbudowanych w oparciu o trojana Zeus. Z szacunków przedstawicieli firmy wynika, że operatorzy zlikwidowanych właśnie sieci komputerów-zombie mogli w sumie ukraść nawet ok. 100 mln USD (Zeus służy m.in. do wykradania haseł do e-banków).

Microsoft podejmował takie działania już kilkakrotnie - jednak do tej pory firma ograniczała się zwykle do usuwania z komputerów internautów złośliwego oprogramowania, zmieniającego je w zombie-PC (np. poprzez odpowiednie aktualizacje Windows). Tym razem koncern poszedł krok dalej - wraz z kilkoma partnerami złożył w amerykańskim sądzie pozwy przeciwko operatorom botnetów (powołano się w nich na zapisy słynnej antymafijnej ustawy RICO - Racketeer Influenced and Corrupt Organizations).

Pozwano w sumie 39 osób, większość oskarżona jest o rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania oraz kradzież danych i pieniędzy online. W większości przypadków są to tzw. pozwy anonimowe - w dokumentach nie znalazły się personalia pozwanych, ponieważ na tym etapie nie są one znane (zamiast tego podano w nich m.in. ich adresy IP, pseudonimy wykorzystywane online itp.). To dość popularna procedura w pozwach związanych z przestępczością internetową - złożenie takiego pozwu (i przyjęcie go przez sąd) pozwoli oskarżycielom na występnie np. do dostawców usług internetowych o ujawnienie tożsamości pozwanych.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Przedstawiciele Microsoftu podkreślają, że jest to pierwszy pozew, w który zaangażowali się również partnerzy firmy - współoskarżycielami są m.in. instytucje finansowe oraz organizacje promujące bezpieczeństwo w Internecie (np. Financial Services Information Sharing and Analysis Center, a także National Automated Clearing House Association).

Sąd wyraził zgodę na zablokowanie kilkanastu serwerów i ponad 800 domen wykorzystywanych przez operatorów botnetów. Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że zaowocowało to gwałtownym spadkiem aktywności sieci komputerów-zombie. Teraz koncern zamierza rozpocząć akcję informowania właścicieli zainfekowanych komputerów o tym, że padli ofiarą przestępców oraz wesprzeć ich w usuwaniu złośliwego oprogramowania.

Dodajmy, że Zeus jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozbudowanych przestępczych narzędzi służących do budowania botnetów. Za pomocą Zeusa przestępcy mogą m.in. wykradać dane (np. loginy i hasła do e-kont), a także wykorzystywać zainfekowane maszyny do przeprowadzania ataków Distributed Denial of Service czy wysyłania spamu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200