Microsoft ujawnił plany zmiany nazw Windows i Office

Zamiast oznaczeń cyfrowych, związanych z datami, po nazwie Windows i Office pojawi się oznaczenie literowe XP. Jest to skrót od angielskiego słowa experience, czyli doświadczenie.

Nowe wersje Windows i pakietu Office będą miały zmienione nazewnictwo - Microsoft oficjalnie poinformował, że zamiast stosowanych od kilku lat określeń opartych na datach, jak 95, 98 lub 2000, zamierza wprowadzić nazwy Windows XP i Office XP, gdzie "XP" jest skrótem od angielskiego wyrazu experience, czyli doświadczenie.

System Windows XP, dotychczas określany kodowo jako Whistler, ma się pojawić na rynku w II połowie tego roku, a Office XP (dotychczas znany jako Office 10) najprawdopodobniej w połowie roku. Windows XP będzie pierwszą, jednolitą serią systemów operacyjnych, dostępną w wersjach zarówno dla PC, jak i serwerów - ma zastąpić Windows 98/Me i Windows NT/2000.

Zobacz również:

  • Największe bolączki Windowsa 11 - jakie są i jak się ich pozbyć?
  • Microsoft potwierdza problemy z ostatnią aktualizacją Windowsa 11

Microsoft podkreśla, że nowe oprogramowanie będzie "znaczącym krokiem w kierunku realizacji wizji Microsoft.NET", która ma umożliwić łatwą, dynamiczną wymianę informacji za pośrednictwem Internetu między różnymi aplikacjami a urządzeniami komputerowymi.

Ale pełnej implementacji Microsoft.NET można oczekiwać dopiero w 2002 roku wraz z wprowadzeniem kolejnej serii systemów Windows Backcomb. Zdaniem niektórych obserwatorów rynku, Windows XP i Office XP nie zawierają radykalnych zmian, a jednym z ważnych celów ich wprowadzenia na rynek jest poprawienie obrotów firmy, ponieważ Microsoft od przynajmniej dwóch kwartałów odnotowuje spadek sprzedaży pakietów biurowych.

***

Następca Windows 2000 trafił do beta testów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200