Microsoft ujawnia plany związane z przyszłością Windows 2000

Whistler, a właściwie seria systemów operacyjnych kryjących się pod tą nazwą, będzie następcą z jednej strony Windows 2000 dla użytkowników biznesowych, z drugiej - Windows Me, systemu przeznaczonego dla użytkowników indywidualnych.

Już od kilku lat Microsoft zapowiadał integrację różnych wersji Windows w system oparty na jądrze Windows NT. W przyszłym roku, gdy na rynku pojawi się system Whistler, ma nastąpić realizacja tej idei. Podczas odbywającej się w tym tygodniu konferencji WinHEC Microsoft ujawnił nieco szczegółów na temat nowego systemu operacyjnego. Będzie on dostępny co najmniej w 4 wersjach: 32- i 64-bitowych, przeznaczonych dla odbiorców korporacyjnych lub użytkowników indywidualnych.

Nowy system, a właściwie seria systemów operacyjnych, będzie następcą z jednej strony Windows 2000, z drugiej - Windows Me (dawniej Millennium), który ma się pojawić na rynku dopiero pod koniec roku. Whistler ma mieć budowę modułową, umożliwiającą łatwe usunięcie jego elementów, które są zbędne do sterowania funkcjami danego typu urządzeń, np. wyeliminowanie podsystemu i sterowników graficznych. W efekcie Whistler będzie umożliwiał kontrolę zarówno firmowych serwerów, jak i komputerów naręcznych.

Whistler ma być wyposażony w nowy interfejs użytkownika i wiele dodatkowych funkcji. Wśród nich będą: PC Health, funkcja umożliwiająca automatyczną, okresową rejestrację konfiguracji systemu i powrót do poprzedniej wersji w razie wystąpienia problemów, automatyczną aktualizację sterowników, programowy detektor obecności użytkownika automatyczne uruchamiający system, gdy podejdzie on do komputera, funkcję umożliwiająca wybór i odtwarzanie plików dźwiękowych bez potrzeby uruchamiania systemu, a także łatwą konfigurację małej sieci domowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200