Microsoft udostępnił Power BI - narzędzie typu business intelligence dla Office 365

Już od ponad pół roku Power BI znajdowało się na etapie publicznej wersji preview. Teraz z narzędzia typu business intelligence Microsoftu może skorzystać każdy, kto posiada dostęp do pakietu Office 365. Za drobną opłatą. Oczywiście.

Eron Kelly, szef działu SQL Server Marketing w Microsofcie stwierdził, że według oficjalnych danych firmy, do narzędzi służących do analizy danych biznesowych (BI) dostęp ma tylko 20% osób spośród tych, którzy by na tym wymiernie skorzystali. Niestety, tylko 10% z nich korzysta z tych narzędzi. Daje to spore pole do rozwoju. Już jakiś czas temu dostrzegli je decydenci Microsoftu, rozpoczynając prace nad narzędziem Power BI.

Kelly twierdzi, że potencjalnych odbiorców Power BI jest bardzo dużo. Posiadanie dokładnych informacji zwykle bezpośrednio przekłada się na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych. Te natomiast na powodzenie firmy.

Zobacz również:

  • Najnowsze funkcje wyszukiwarki Google
  • Red Hat Enterprise Linux wkroczył do chmury Oracle

Czym jest Power BI?

Microsoft Power BI to operujące w chmurze narzędzie do analizy danych, funkcjonujące niejako między źródłami informacji a Excelem i pomyślane jako dodatek do pakietu Office 365. Producent oprogramowania sprzedaje jednak Power BI także firmom, które nie wykupiły wcześniej abonamentu na pakiet biurowy.

Microsoft zaznacza, ze Power BI może wyciągać dane nie tylko z Windows Azure, ale także z innych źródeł, takich jak Hadoop, czy serwer Exchange lub jakieś publiczne źródła. To ostatnie umożliwia funkcjonalność aplikacji Power Query.

Tworząc narzędzie do analizy biznesowej skupiano się jednak, wg Kelly'ego, przede wszystkim na uniknięciu błędu innych tego typu aplikacji, czyli zbyt dużego poziomu skomplikowania. Dlatego też postanowiono, że końcówką Power BI będzie właśnie Excel, chyba najpopularniejszy na świecie arkusz kalkulacyjny. Dodano do niego tylko kilka funkcji pozwalających na obrazowanie zebranych i przeanalizowanych danych.

Póki co, Power BI Microsoftu zbiera bardzo dobre recenzje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200