Microsoft udostępnia wersję beta swojej technologii wirtualizacji

Firma udostępniła wersję beta długo oczekiwanej technologii wirtualizacji Hyper-V dla Windows Server 2008.

Hyper-V, znana wcześniej pod nazwa kodową "Viridian" jest już dostępna do sprowadzania z witryny Microsoftu i można jej używać z aktualną wersją beta Windows Server 2008 x64, który także jest dostępny online. Technologia ta, o nazwie hypervisor, jest właściwą technologią wirtualizacji dla tego wydania serwera, które w wersji finalnej ma pojawić się pod koniec lutego 2008r. Wersja beta Hyper-V miała pierwotnie pojawić się też w tym czasie, ale jej udostępnienie przyspieszono.

Wirtualizacja, czyli zdolność do używania technologii maszyn wirtualnych do uruchamiania wielu systemów operacyjnych na pojedynczym serwerze fizycznym, jest powszechnie uważana za technologię przełomową, która staje się coraz ważniejsza dla organizacji poszukujących sposobów na obniżkę kosztów i konsolidację sprzętu w centrach danych. Microsoft zamierzał pierwotnie udostępnić Hyper-V jako element wbudowany w Windows Server 2008, ale prace nad tą technologię opóźniały się i teraz ich zakończenie planowane jest na około pół roku po udostępnieniu Windows Server 2008.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji

Hyper-V wykorzystuje zalety optymalizowanych pod kątem wirtualizacji mikroprocesorów Intel i AMD i ma być konkurencją dla rozwiązań firmy VMware, która już teraz oferuje na rynku technologie hypervisora. Technologia ta pozwala na uruchamianie różnych platform systemów operacyjnych, takich jak Windows czy Linux, na wspólnym serwerze.

Windows Server 2008 ostatecznie dostarczany będzie w wielu edycjach, z których tylko część będzie zawierała Hyper-V. Ponadto firma planuje udostępnienie w połowie przyszłego roku niezależnej wersji tego produktu o nazwie Microsoft Hyper-V Server ( zob.http://www.networld.pl/news/130811/Microsoft.dostarczy.niezalezna.wersje.serwera.wirtualizacji.html ).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200