Microsoft udostępnia dokumentację

Firma opublikowała specyfikacje protokołów wykorzystywanych do komunikacji między jej najnowszymi aplikacjami.

Firma opublikowała specyfikacje protokołów wykorzystywanych do komunikacji między jej najnowszymi aplikacjami.

Microsoft opublikował specyfikacje dotyczące protokołów wykorzystywanych do wymiany informacji m.in. między Office SharePoint Server 2007 i aplikacjami pakietu Office, Exchange Server 2007 oraz oprogramowaniem Microsoft Outlook. Dokumentacja techniczna dotycząca tych programów nie była dotąd objęta programami Microsoft Work Group Server Protocol Program (WSPP) i Microsoft Communication Protocol Program (MCPP). Dlatego też, według oficjalnych informacji, nie mogła zostać udostępniona wcześniej. Oznacza to, że w sieci MSDN (Microsoft Developer Network) dostępnych jest już około 45 tysięcy stron dokumentacji technicznej dotyczącej oprogramowania koncernu z Redmond.

45 tys. Stron

dokumentacji technicznej swojego oprogramowania upublicznił już Microsoft, życząc miłej lektury programistom open source.

Decyzje o upublicznieniu kolejnych, dotychczas ściśle chronionych specyfikacji, nie jest zaskoczeniem, jakim było ogłoszenie w lutym tego roku "strategicznej" decyzji o planach otwierania kodu. Microsoft zapowiedział wówczas, że będzie udostępniał swoje technologie zewnętrznym programistom i chętnie nawiąże współpracę ze środowiskiem open source. Według przedstawicieli firmy, dotychczas w sieci MSDN opublikowanych zostało ponad 30 tys. stron dokumentacji, dotyczącej protokołów komunikacyjnych stosowanych w oprogramowaniu Microsoftu, a 8 kwietnia przybyło kolejne prawie 15 tys. stron takich specyfikacji. Koncern zapowiada, że niebawem udostępnione zostaną kolejne dokumenty i narzędzia programistyczne. Zachęca także twórców oprogramowania do korzystania z własnych rozwiązań.

Innym powodem udostępnienia dokumentacji technicznej dotyczącej komunikacji pomiędzy poszczególnymi aplikacjami jest chęć skorzystania z pomocy zewnętrznych programistów, którzy mogliby zaproponować usprawnienia poszczególnych protokołów. Microsoft spodziewa się także, że dzięki upublicznieniu takich informacji, jego oprogramowanie stanie się bardziej transparentne, a sam koncern zyska aprobatę regulatorów rynkowych, a zwłaszcza Komisji Europejskiej, która oskarża Microsoft o notoryczne łamanie prawa antymonopolowego i nakłada nań kolejne wysokie kary finansowe.

Microsoft zobowiązał się również udostępnić listę posiadanych patentów, dotyczących poszczególnych protokołów. Jednocześnie koncern zobowiązał się, że nie będzie dochodził swoich praw wobec osób, które wykorzystają opublikowaną w sieci MSDN dokumentację techniczną, choć dotyczy to tylko zastosowań niekomercyjnych. I choć to otwarcie Microsoft jest oceniane pozytywnie, to ograniczenie możliwości bezpłatnego korzystania z kodu i specyfikacji przez producentów aplikacji komercyjnych powoduje krytykę i budzi wątpliwości, co do rzeczywistych intencji współpracy Microsoft ze środowiskiem open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200