Microsoft udostępnia Windows 8, Windows Server 2012, Visual Studio oraz .Net

Microsoft udostępnił wczoraj wersje testowe czterech swoich produktów. Najważniejsze z nich to Windows 8 oraz Windows Server 2012. Opublikowane zostały również nowe wersje pakietu Visual Studio oraz platformy .Net. Trzy produkty mają status "kandydatów do wersji finalnych" (RC) - o ile nie zostaną wykryte w nich jakieś znaczące problemy, to staną się one wkrótce wersjami finalnymi. Tylko w przypadku Windows 8 mamy do czynienia z wydaniem opisanym jako "Release Preview".

Microsoft zastrzega, że nad Windows 8 wciąż trwają intensywne prace i dlatego udostępniona właśnie wersja może dość znacząco różnić się od finalnego produktu. Wydanie Release Preview udostępniono w 14 wersjach językowych (wśród nich nie ma wersji polskiej). Przypomnijmy, że poprzednie testowe wydanie Windows 8 pojawiło się w lutym bieżącego roku i było oznaczone jako "consumer preview".

Steven Sinofsky, szef działu Microsoftu odpowiedzialnego za tworzenie Windows 8, poinformował przy okazji udostępnienia Release Preview, że prace nad najnowszą wersją Windows idą zgodnie z harmonogramem i że system ten powinien być dostępny jeszcze w tym roku, prawdopodobnie bezpośrednio przed świętami Bożego Narodzenia (to czas wielu premier produktowych- handlowcy liczą na klientów dokonujących zakupów "prezentowych"). Co ważne, dotyczy to zarówno "komputerowej" wersji Windows 8 (dla procesorów x86), jak i wydania dla tabletów (Windows 8 RT, dla układów ARM).

Wśród nowości (podobno są ich "setki tysięcy"), które pojawiły się w najnowszej wersji testowej Windows 8, Sinofsky szczególnie zachwalał nowe aplikacje systemowe Microsoftu (m.in. Mail, Photos oraz People - były one dostępne już w wersji Consumer Preview, ale teraz zostały znacząco odświeżone), nowe narzędzie kontroli rodzicielskiej, nowy system obsługi wielu monitorów, zaktualizowaną przeglądarkę Internet Explorer 10 oraz zintegrowany odtwarzacz Adobe Flash Player.

Sinofsky zapowiedział również, że jutro w 131 krajach wystartuje program aktualizacyjny, w ramach którego klienci, którzy kupią nowy komputer z Windows 7 będą mogli za niewielką opłatą (prawdopodobnie ok. 15 USD) zainstalować Windows 8 (po jego premierze). Wiadomo, że podobna możliwość zostanie zaoferowana również osobom które nabyły Windows 7 wcześniej - ale tu na razie nie podano żadnych szczegółów.

Wraz z wersją testową Windows 8 pojawiły się również wydania RC (release candidate - kandydat do wersji finalnej) trzech innych oczekiwanych przez użytkowników produktów Microsoftu. Najważniejszym z nich jest Windows Server 2012 (do niedawna znany jako Windows 8 Server) - czyli serwerowa edycja kolejnej wersji Windows. To wydanie zawiera już wszystkie narzędzia i funkcje, które mają znaleźć się w wersji finalnej - aczkolwiek na razie Microsoft nie ujawnił konkretnej daty premiery. Większość komentatorów spodziewa się, że nastąpi ona w drugiej połowie roku (więcej informacji o wersji RC znaleźć można w serwisie Microsoft Technet).

Nowością są również wydania RC Visual Studio IDE (integrated development environment), platformy .Net oraz Visual Studio Team Foundation Server 2012 (przy okazji poznaliśmy oficjalną nazwę kolejnej wersji VS - Visual Studio 12). Wśród najważniejszych nowości w VS 2012 koncern wymienia nowe narzędzia do tworzenia aplikacji mobilnych, programów wykorzystujących wprowadzony w Windows 8 interfejs Metro UI oraz aplikacji webowych działających na wielu platformach. Obsługa aplikacji wykorzystujących Metro pojawiła się również w MS .Net 4.5 - oprócz tego wprowadzono kilka nowych rozwiązań usprawniających przetwarzanie równoległe.

Więcej szczegółów o dwóch ostatnich produktach znaleźć można na stronie Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200