Microsoft udostępni kody źródłowe narzędzi dla .NET

Koncern zapowiedział, że wspólnie z Corelem opracuje niekomercyjne wersje języka C# i środowiska Common Language Infrastructure. Kody źródłowe dwóch technologii umożliwiających tworzenie usług i aplikacji dla platformy .NET zostaną udostępnione ośrodkom akademickim oraz niektórym partnerom i klientom firmy.

Microsoft zapowiedział, że udostępni kody źródłowe narzędzi niezbędnych do tworzenia aplikacji i usług dla platformy .NET. Koncern z Redmond wspólnie z kanadyjskim Corelem będzie prowadzić prace nad stworzeniem niekomercyjnych wersji języka programowania C# oraz technologii CLI (Common Language Infrastructure) dla Windows i FreeBSD.

C# jest stworzonym przez Microsoft językiem programowania wzorowanym na Javie. Natomiast CLI, jako część pakietu Visual Studio.NET, pozwoli programistom na uruchamianie aplikacji napisanych w C# w dowolnym systemie operacyjnym.

Zobacz również:

  • Polskie firmy planują kontynuować ekspansję pomimo obaw o sytuację gospodarczą
  • Meta postawiła na język Rust

Kody źródłowe C# oraz CLI zostaną udostępnione na zasadach licencji shared source. Dostęp do nich uzyskają ośrodki akademickie oraz niektórzy partnerzy i klienci firmy. Ogłaszając inicjatywę udostępnienia kodów do nowych technologii, przedstawiciele Microsoftu kolejny raz podkreślili, że firma jest w dalszym ciągu przeciwna idei open source i w tym modelu nie będzie dystrybuowała żadnych produktów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200