Microsoft trochę słabiej

W pierwszym kwartale roku fiskalnego 2002 koncern zanotował 1,28 mld USD zysku netto, czyli o prawie 1 mld USD mniej niż rok wcześniej. Władze Microsoftu liczą, że zbliżające się premiery nowych produktów znacznie poprawią kondycję finansową firmy.

Zysk netto Microsoftu zmniejszył się na przełomie roku o 44%. W pierwszym kwartale roku 2002 r. finansowego firma zanotowała 1,28 mld USD zysku. W analogicznym okresie ubiegłego roku amerykański koncern zarobił 2,2 mld USD. Słabszy wynik jest efektem nakładów inwestycyjnych w wysokości 1,24 mld USD jakie Microsoft poniósł w tym okresie.

Przychody korporacji w okresie lipiec-wrzesień 2001 zamknęły się kwotą 6,13 mld USD. Na tym polu wzrosły one o 6% w porównaniu do pierwszego kwartału minionego roku finansowego (5,77 mld USD). Analitycy spodziewali się przychodów większych o 100 mln USD.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Władze Microsoftu mają nadzieję, że kolejne kwartały będą charakteryzowały się zdecydowanie lepszymi wynikami finansowymi. Na większą skalę przychodów i zysku wpłynie sprzedaż nowego systemu operacyjnego Windows XP, którego premiera zaplanowana jest na przyszły tydzień oraz konsoli do gier Xbox z premierą ustaloną na połowę listopada. "W tym kwartale osiągnęliśmy niezłe wyniki finansowe dzięki dużemu zapotrzebowaniu na Windows 2000 i .Net Enterprise Server oraz dzięki naszej polityce kontroli kosztów", powiedział John Connors, dyrektor finansowy Microsoftu. "Mamy nadzieję, że wprowadzenie do sprzedaży Windows XP, konsoli Xbox oraz premiera siódmej wersji portalu MSN pozwolą na poprawę naszych wyników finansowych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ostatnie wydarzenia na świecie mogą mieć wpływ także na naszą sytuację rynkową", dodał J. Connors.

Przedstawiciele koncernu uzupełnili swój komunikat stwierdzeniem, że produkty z serii Windows 2000 Server odnotowały w I kw. sprzedaż na poziomie jakiego jeszcze w spółce nie było - ich sprzedaż wzrosła o ponad 20 procent. "Dwukrotnie większym poziomem sprzedaży w ujęciu rocznym może pochwalić się produkt Windows 2000 Advanced Server", powiedział Brian Valentine, wiceprezes działu zajmującego się rozwojem systemu Windows w koncernie Microsoft.

Microsoft przedstawił prognozy wyników na następny kwartał, kończący się wraz z upływem obecnego roku kalendarzowego. Przychody ze sprzedaży mają znaleźć się w przedziale 7,1-7,3 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200