Microsoft szykuje nowego Office’a dla smartfonów

Microsoft zapowiedział, że już w kwietniu udostępni wersje testowe nowych aplikacji biurowych przeznaczonych dla smartfonów z systemem Windows 10 (również na razie dostępnym w wydaniu testowym).

„Udostępnienie użytkownikom aplikacji Office Universal Apps dla Windows 10 jest planowane na koniec bieżącego miesiąca” – zapowiedział w firmowym blogu Jared Spataro, odpowiedzialny w Microsofcie za marketing produktów z rodziny MS Office.

Microsoft już wcześniej udostępnił testowe wydanie Office Universal Apps, przeznaczone dla komputerów PC – nastąpiło to blisko dwa miesiące temu. Przedstawiciele koncernu już wtedy deklarowali, że pracują również nad wersją dla smartfonów oraz małych tabletów z Windows i że zostanie ona udostępniona wkrótce. Teraz wiadomo, że owo „wkrótce” oznaczać będzie koniec kwietnia 2015 r.

Zobacz również:

Jared Spataro nie poinformował, jakie aplikacje wejdą w skład wydania testowego Office Universal Apps dla urządzeń mobilnych z Windows 10 – aczkolwiek wśród przedstawionych przez niego materiałów znalazły się zdjęcia interfejsów edytora tekstu oraz aplikacji do przygotowywania prezentacji (odnotujmy, że w pakiecie zaoferowanym w lutym użytkownikom komputerów znalazły się aplikacje Excel, PowerPoint oraz Word). Nieoficjalnie mówi się też, że wśród owych aplikacji znaleźć może się również odświeżony MS Outlook (screenshot z tej aplikacji pojawił się w materiałach prasowych udostępnionych wybranym dziennikarzom).

Na razie wiadomo, że nowe programy dla smartfonów będą dość zbliżone - pod względem zastosowań oraz zestawu funkcji – do aplikacji biurowych, które Microsoft już udostępnił użytkownikom urządzeń z systemami Apple iOS oraz Google Android. Docelowo mają one również zastąpić w systemie Windows Phone aplikację Office Hub, agregującą pliki oraz informacje ze wszystkich programów z rodziny MS Office (np. Excel, PowerPoint czy Word).

Firma zapowiada, ze tak naprawdę zamierza w tym miesiącu udostępnić dwa zestawy aplikacji MS Office dla Windows 10 – pierwszy przeznaczony będzie dla smartfonów oraz tabletów z ekranami o przekątnej mniejszej niż 8”, zaś drugi – dla większych tabletów, urządzeń hybrydowych itp. Oba warianty będą nazywały się Office Universal apps, co ma podkreślać nową strategię Microsoftu, polegającą na tworzeniu aplikacji równie dobrze działających na różnych typach urządzeniach, wyposażonych w ekrany o różnych rozmiarach.

Jared Spataro doprecyzował również kwestię różnic pomiędzy zapowiedzianymi aplikacjami, a tymi, które wejdą w skład tworzonego właśnie MS Office 16 – przedstawiciel Microsoftu wspomniał w tym kontekście o „Windows Desktop apps” (czyli tradycyjnych aplikacjach, dostosowanych również do pracy na pulpicie Windows – takie mają znaleźć się w Office 16) oraz „Windows apps” (programach od podstaw zaprojektowanych z myślą o ekranach dotykowych).

Przypomnijmy, że Microsoft niedawno udostępnił wydanie testowe Office 16 – na razie jednak koncern nie informuje, kiedy pojawi się wersja finalna i ile będzie trzeba zapłacić za jej korzystanie (a także w jakim modelu będą uiszczane płatności – jednorazowym, abonamentowym itp.?). Informacje na ten temat mają zostać udostępnione później, prawdopodobnie bezpośrednio przed premierą rynkową kolejnej wersji pakietu biurowego.

Na koniec warto zaznaczyć, że Microsoft ewidentnie robi co w jego mocy, by dotrzeć ze swoimi aplikacjami na wszystkie godne uwagi (i potencjalnie dochodowe) platformy – wedle naszego aktualnego stanu wiedzy, kolejna wersja Office’a będzie dostępna jako Office 2016 (dla Windows), Office 2016 for Mac, Office dla Windows 10 (dwie wersje – dla większych i mniejszych urządzeń), Office for iPad, Office dla tabletów z Androidem, a także w postaci wybranych aplikacji dla iPhone’a oraz smartfonów z Androidem.


TOP 200