Microsoft szuka wsparcia dla NT

Bill Gates, szef Microsoftu podczas swojej europejskiej podróży odwiedził dwóch producentów komputerów, niemiecką spółkę Siemens Nixdorf oraz brytyjsko-fińsko-japońską firmę ICL.

Bill Gates, szef Microsoftu podczas swojej europejskiej podróży odwiedził dwóch producentów komputerów, niemiecką spółkę Siemens Nixdorf oraz brytyjsko-fińsko-japońską firmę ICL.

Wizyty miały na celu uzyskanie wsparcia dla Windows. Obie firmy europejskie zobowiązały się popierać Windows 3.x, przeznaczony dla grup roboczych z niewielkimi potrzebami komunikacyjnymi oraz Windows NT. ICL i Siemens nie zostały wybrane przypadkowo. Aczkolwiek system okien znajdujący się na rynku od ponad dwóch lat cieszy się dużą popularnością to jego przyszłość nie jest całkiem pewna. Zagrożenie stanowi konkurencyjny system firmy IBM OS/22.0, który sprzedaje się w rekordowych ilościach (do tej pory 1.3 mln. kopii). Windows NT, 32- bitowy system operacyjny przygotowany dla serwera będzie wprowadzony dopiero w przyszłym roku, a do tego czasu OS/2 ma szansę podwyższyć swoje notowania na rynku klient/serwer.

Zarówno Siemens Nixdorf jak i ICL, w oficjalnym komunikacie podały, że nowa umowa jest tylko intensyfikacją "dziesięcioletniej, pełnej sukcesów współpracy". Ta interpretacja jest słuszna tylko w przypadku firmy Siemens. Niemcy otrzymali od Microsoftu biurowiec w Redmond w celu "polepszenia przepływu informacji pomiędzy oboma przedsięwzięciami oraz współpracy nad uproszczeniem sektora technicznego".

Współpraca Microsoftu z ICL ma inne podłoże. Fińska firma Nokia Data współpracowała przy rozwoju Windows NT zanim została przejęta przez ICL. Pod brytyjskim kierownictwem Skandynawowie pracowali nad systemem plików dla 32-bitowego oprogramowania systemowego. Decydujący dla Microsoftu jest fakt, że pracownicy Nokii mają doświadczenie w integracji dużych podzielonych systemów (NT składa się z 900 pojedyńczych produktów). ICL opowiedziała się za NT po stronie serwera, rezygnując zupełnie z OS/2, natomiast nie zadeklarowała swego wyboru systemu klienckiego. Rezultatem tych umów będzie wzmocnienie pozycji ICL na rynku komputerów osobistych, gdzie ostatnio zajmowała piątą pozycję w Europie.

* * *

Microsoft pod koniec października br. rozpoczął rozprowadzanie 20 tys. kopii pakietu Windows NT w wersji do testowania (beta). Oficjalna sprzedaż Windows NT zapowiadana jest na początek przyszłego roku.


TOP 200