Microsoft: stawiamy na bezpieczeństwo

"Vista skokowo zwiększy możliwości współczesnych komputerów i aplikacji. Kolejna kwestia to nowe podejście do bezpieczeństwa, jako do największego wyzwania XXI wieku w IT. Sądzę, że system ten zminimalizuje zagrożenia, które obecnie występują w Internecie" - mówi w rozmowie z PCWK Krzysztof Florczak, szef grupy Windows w polskim oddziale koncernu Microsoft. Z przedstawicielem giganta z Redmond rozmawialiśmy również o siódmej wersji przeglądarki Internet Explorer, testach systemu Vista, konkurencji (m.in. przeglądarce Firefox) oraz tym, co Microsoft zamierza zrobić w sprawie bezpieczeństwa swoich produktów. Spróbowaliśmy również uzyskać odpowiedź na pytanie, ile właściwie będzie wersji systemu Windows Vista...

Microsoft: stawiamy na bezpieczeństwo
PCWK: Kilka dni temu udostępniona została wersja beta 1 systemu Windows Vista - które z zapowiadanych od dawna elementów nowego OS-a się w niej znalazły, a które na razie nie?

Microsoft: stawiamy na bezpieczeństwo

Krzysztof Florczak, szef grupy Windows w polskim oddziale koncernu Microsoft.

Krzysztof Florczak: Oto co jest juz zaimplementowane w Windows Vista - zaznaczam, że wymieniam tu również niektóre funkcjonalności i zastosowania Internet Explorer 7 - czasami dana rzecz nie ma swojej oddzielnej nazwy:

W Windows Vista beta 1 znalazł się system ochrony konta użytkownika (User Account Protection), zaawansowane mechanizmy ochrony danych przed nieautoryzowanym dostępem (poprzez szyfrowanie danych), funkcję Service Hardening (blokującą niektóre usługi w przypadku zainfekowania systemu przez wirusa), usługę Network Access Protection, Firewall, zaawansowane systemy chroniące przed "złośliwym" oprogramowaniem, a także... nowy ekran logowania. Tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

W wersji beta 1 znalazły się również nowości ułatwiające wdrożenie systemu - m.in. format Windows Imaging (WIM), umożliwiający stworzenie pliku zawierającego kompletny "obraz" systemu. Ważną nowością jest również środowisko Windows Pre-installation Environment (PE), które pozwala administratorom na przeprowadzenie działań diagnostycznych oraz rozwiązywanie problemów jeszcze przed zainstalowaniem Windows, a także usługa Remote Deployment, umożliwiająca zdalne zainstalowanie systemu.

Warto również wspomnieć o nowych narzędziach służących do zarządzania systemem - ważniejsze nowości to m.in. Task Scheduler (umożliwia on przypisanie określonym zdarzeniom konkretnych reakcji - np. kiedy kończy się miejsce na dysku, automatycznie uruchomi się jego oczyszczanie), rozbudowany podgląd zdarzeń, nowa konsola Microsoft Management Console (MMC), czy wsparcie protokołu WS-Management.

Zwykłych użytkowników z pewnością zainteresuje funkcja Quick Start Up, znacznie przyspieszająca uruchamianie się systemu, tryb "Sleep", łączący w sobie zalety Stanu Wstrzymania (czyli szybkość wybudzania) oraz Hibernacji (niski pobór energii), nowy mechanizm wyszukiwania plików, nowy interfejs (Glass Windows), a także nowe animacje i menu Start. Graczom przyda się pewnie narzędzie Game Explorer - ułatwiające szybki dostęp do gier, zaś rodzicom - ograniczenie dzieciom dostępu do niektórych gier.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200