Microsoft stawia na technologię rozpoznawania głosu

Dobrze poinformowane źródła podają, że Microsoft jest o krok od podjęcia decyzji o przejęciu firmy Nuance Communications, która specjalizuje się w projektowaniu aplikacji rozpoznających mowę (z ang. Voice Recognition; w skrócie VR). Cała transakcja ma kosztować firmę z Redmond 16 mld USD, a obie firmy maja podpisać stosowaną umowę już w tym tygodniu.

VR

Firma Nuance działa na rynku IT dość długo, została założona w 1992 roku. Zatrudnia obecnie ponad 7 tys. pracowników i odnotowała w czwartym kwartale zeszłego roku dochód netto na poziomie 346 mln USD.

Informacja ta potwierdza spekulacje mówiące o tym, że Microsoft jest mocno zainteresowany technologią rozpoznawania głosu i wprowadzi ją prawdopodobnie do aplikacji biznesowych, gdyż firma Nuance specjalizuje się właśnie w tego typu rozwiązaniach. Chodzi tu np. narzędzia do rozpoznawania mowy używane podczas wizyt lekarskich, podczas kontaktowania się firm z klientami czy narzędzia wspierające aplikacje pocztowe.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Broadcom coraz bliżej sfinalizowania transakcji przejęcia firmy WMware
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Zakup Nuance rozszerzy również możliwości Microsoftu w zakresie oprogramowania głosowego. Firma Microsoft ma już narzędzia, których mogą używać programiści, aby umożliwić aplikacjom transkrypcję mowy na słowa pisane, a także włącza rozpoznawanie mowy do własnych produktów, takich jak wyszukiwarka Bing i aplikacja komunikacyjna Teams.

Na koniec warto zaznaczyć, że przy wartości 16 mld zakup Nuance byłoby drugim co do wielkości przejęciem Microsoftu, po zakupie firmy LinkedIn w 2016 roku za 27 miliardów dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200