Microsoft stawia na kryptowalutę i uruchamia usługę Azure Blockchain

Korporacja poinformowała, że uruchamia we współpracy z amerykańskim bankiem JPM swoją pierwszą w pełni zarządzalną platformę finansową wykorzystującą kryptowalutę, która świadczy swe usługi za pośrednictwem firmowej chmury Azury.

Platforma nosząca nazwę Azure Blockchain Service bazuje na technologii blockchain opracowanej przez holding finansowy JPM (JP Morgan) oraz wspieranej przez niego kryptowalucie noszącej nazwę Quorum.

Należy w tym momencie przypomnieć, że nie jest to wcale debiut chmury Azure, jeśli chodzi o kryptowaluty. Świadczy ona bowiem usługi bazujące na technologii blockchain już od czterech lat i użytkownicy zdążyli przez ten czas zainstalować w chmurze Azure takie platformy wykorzystujące technologię blockchain, jak Enterprise Ethereum, Hyperledger Fabric, R3 Corda i Quorum.

Zobacz również:

Są to jednak cały czas usługi oferujące ograniczone możliwości, pozwalające jedynie zainstalować taką usługę i skonfigurować ją. Inaczej ma się sprawa z platformą Quorum.

Microsoft zajmie się bowiem nie tylko instalacją platformy i jej skonfigurowaniem, ale będzie ją cały czas kontrolować, utrzymywać w ruchu z zachowaniem wszelkich reguł bezpieczeństwa, wprowadzać do niej poprawki i modyfikacje, jak również oferować zestaw narzędzi pozwalających rozszerzać możliwości platformy.

J.P. Morgan jest pierwszym dużym bankiem, który postanowił niedawno, bo na początku tego roku, wprowadzić do oferty usługę finansową klasy korporacyjnej bazującą na kryptowalucie. Została ona opracowana w ramach projektu JPM Coin zakładającego, że wspierana przez bank kryptowaluta Quorum będzie używana obsługiwania międzynarodowych transakcji finansowych zawieranych przez klientów instytucjonalnych, czyli firmy.

Rynek kryptowalut rozwija się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Jak można przeczytać w opublikowanym niedawno przez IDC raporcie „WorldCool World Semiannual Blockchain Spending Guide”, w sumie wydatki na obsługującą kryptowaluty technologię blockchain mają w tym roku wzrosnąć aż o 88,7% (z 1,5 mld USD wydanych w 2018 roku, do 2,9 mld USD w tym roku). Jednocześnie IDC prognozuje, że do 2022 r. roczna stopa wzrostu się wyniesie 76% i zamknie się wtedy kwotą 12,4 mld USD.


TOP 200