Microsoft składa odwołanie

Kierownictwo amerykańskiego giganta odwołało się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, z wnioskiem o unieważnienie wyroku sądu okręgowego. Przewiduje on ukaranie Microsoftu za stosowanie praktyk monopolistycznych na rynku systemów operacyjnych.

Koncern zwrócił się do Sądu Najwyższego USA z prośbą o unieważnienie niekorzystnego dla firmy wyroku, który uznał ją winną stosowania praktyk monopolistycznych, a co za tym idzie łamania prawa antymonopolowego. Microsoft twierdzi, że prowadzący tę sprawę sędzia Thomas Penfield Jackson był stronniczy, co już zresztą udowodniono w czasie dalszego postępowania.

"Microsoft jest zdania, że sędzia Jackson utracił zdolność do orzekania w tej sprawie już we wrześniu 1999. Jego zachowanie wskazuje na to, że wydany przez niego werdykt powinien być uchylony", napisano w skierowanym do Sądu Najwyższego wniosku Microsoftu. Prawnicy firmy zwracają uwagę na nieprzychylne wobec Microsoftu wypowiedzi sędziego Jacksona.

Zobacz również:

  • Ta firma oskarża Facebooka o przywłaszczenie sobie jej nazwy
  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Większość analityków uważa, że posunięcie Microsoftu ma na celu zapobieżenie ewentualnemu zarządzeniu tymczasowemu sądu, które mogłoby opóźnić premierę systemu operacyjnego Windows XP. O podjęcie takiej decyzji zabiegają administracje 18 stanów oraz władze federalne. Producenci komputerów zaczną instalować Windows XP w swoich produktach już za trzy tygodnie. Na razie nie wiadomo, czy Sąd Najwyższy USA rozpatrzy wniosek Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200