Microsoft ściga twórców wirusów

Microsoft wyasygnował 5 milionów USD na nagrody dla osób, które dostarczą informacji pozwalających zidentyfikować i aresztować twórców wirusów i robaków wpuszczanych do Internetu.

Inicjatywa nosi nazwę "Anti-Virus Reward Program" i została ogłoszona w środę 5 listopada na specjalnej konferencji zorganizowanej w Waszyngtonie, w której uczestniczyli też przedstawiciele federalnego biura śledczego FBI i Interpolu. Microsoft informuje, że wszystkie informacje o twórcach robaków i wirusów powinny być zgłaszane do niej oraz do tych dwóch agencji, co pozwoli szybko aresztować cyber przestępców.

Pierwsze dwie nagrody w wysokości 250 tysięcy USD każda zostaną wypłacone za wskazanie, kto napisał robaki Blaster i Sobig, które poczyniły duże szkody w połowie br., gdy zaatakowały szereg komputerów pracujących pod systemem operacyjnym Windows. Nagroda zostanie wypłacona każdej osobie, niezależnie od tego w jakim kraju mieszka.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o robaka Blaster, dokonano już co prawda pewnych aresztowań, nie dotyczyły one jednak osób, które są twórcami szkodliwego kodu, ale osób, które "wpuszczały" robaka do Internetu. W przypadku robaka Sobig, który został wykryty w styczniu br., nie dokonano jak dotąd żadnych aresztowań.