Microsoft rozszerza współpracę z SUSE

Koncern z Redmond zamierza nabyć - za 100 mln USD - kolejny pakiet licencji SUSE Linux i rozszerzyć współpracę z koncernem Attachmate (który niedawno przejął Novella). Nowa umowa obowiązywać będzie przez cztery lata.

Podpisane właśnie porozumienie jest rozszerzeniem i kontynuacją umowy, która zadziwiła świat IT w 2006 r. - wtedy to Microsoft i Novell oficjalnie ogłosili rozpoczęcie współpracy, której celem miało być m.in. zapewnienie daleko idącej kompatybilności ich systemów operacyjnych w środowisku korporacyjnym. Koncern z Redmond zobowiązał się wtedy do stworzenia narzędzi ułatwiających współpracę Windows z systemami opartymi na Linuksie oraz wsparcia sprzedaży systemu partnera (poprzez zaangażowanie swojej sieci resellerów).

Ten model współpracy najwyraźniej się sprawdził, bo Microsoft poinformował, że wciąż zamierza oferować swoim klientom licencje na system rozwijany przez Novella (w tym celu koncern kupi pakiet licencji wart 100 mln USD). "To kolejny, naturalny etap naszej współpracy. Tak naprawdę będziemy robić teraz to samo, co robiliśmy przez minione pięć lat - tzn. wspólnie pracować nad zapewnieniem możliwie najlepszej współpracy Windows i SUSE Linux oraz rozwiązywaniem wszelkich pojawiających się problemów" - stwierdził Frank Rego, odpowiedzialny w Attachmate za SUSE.

Przed pięcioma laty Microsoft zadeklarował, że w ciągu kolejnych lat sprzeda licencje na SUSE warte w sumie 240 mln USD. I faktycznie - w pierwszych dwóch latach koncern sprzedał licencje za 156 mln USD, w 2008 r. dokupił kolejny pakiet, wart 100 mln USD.

Do tej pory Microsoft i Novell obsłużyli wspólnie 725 klientów - głównie korporacje z branży mechanicznej, wydobywczej, medycznej i finansowej. Obie firmy pomogły również koncernowi Dell (i kilku innym producentom komputerów) w przygotowaniu specjalnych, sprofilowanych dystrybucji SUSE Linux.

Nowością w podpisanej właśnie umowie jest to, że od teraz obie strony skupią się na rozwijaniu kompatybilności Windows i SUSE Linux (do tej pory chodziło o zapewnienie zgodności i współpracy systemu Microsoftu z wszystkimi systemami opartymi na Linuksie - od teraz zostanie to ograniczone do SUSE Linux).

Frank Rego z Attachmate zapowiada, że w najbliższym czasie obie firmy mogą się zająć m.in. zapewnieniem pełnej współpracy Microsoft System Center oraz SUSE Manager, a także rozwijaniem zgodności "chmurowych" komponentów obu systemów. "Muszę przyznać, że z Microsoftem współpracuje się świetnie - nasi inżynierowie pracują ramię w ramię i mogą pochwalić się świetnymi wynikami" - komentuje Rego.

Przypomnijmy: koncern Attachmate Group w kwietniu tego roku kupił Novella za 2,2 mld USD. Krótko później z firmy wydzielono specjalną komórkę, która od tej pory zajmuje się wyłącznie rozwojem systemu SUSE Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200