Microsoft rozszerza możliwości Intune

Użytkownicy usługi Intune wkrótce będą mogli z jej pomocą automatycznie instalować w zarządzanych komputerach oprogramowanie innych dostawców.

Microsoft chce uczynić swoją świadczoną w chmurze usługę zarządzania komputerami bardziej przyjazną dla dużych firm. W tym celu wyposaży ją w nowe funkcje szczególnie użyteczne właśnie dla dużych graczy.

Uruchomiona w poniedziałek (jako beta) nowa wersja usługi Intune będzie oferować administratorom możliwość dystrybuowania oprogramowania różnych producentów w zarządzanych komputerach.

Zobacz również:

  • Android Enterprise czyli służbowe telefony pod kontrolą

Możliwość udostępniana konsoli zarządzania tylko do odczytu, pozwoli na wgląd w informacje (np. młodszym administratorom, analitykom czy partnerom biznesowym) bez konieczności dawania im uprawnień do modyfikacji ustawień.

Intune jest hostowaną przez Microsoft usługą, adresowaną do firm z ograniczonym zapleczem IT. Pozwala na monitorowanie i zarządzanie aktualizacjami komputerów pracujących pod systemem Windows 7. W ramach abonamentu można aktualizować do tej wersji komputery pracujące pod starszymi (XP, Vista) biznesowymi wersjami systemu Windows.

Usługa Intune wystartowała oficjalnie w marcu br. po rocznych testach beta. W jej ramach administratorzy mogą zarządzać komputerami za pomocą konsoli dostępnej przez przeglądarkę internetową. Mogą oni zatwierdzać aktualizacje, monitorować komputery, zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa inwentaryzować oprogramowanie i zdalnie administrować stacjami roboczymi sprawiającymi problemy.

Alex Heaton, dyrektor zajmujący się w Microsoft usługą Intune nie zdradził ilu klientów korzysta obecnie z serwisu, ale przyznał, że większość z nich zarządza nie więcej niż 250 komputerami. Jak wyjaśnił, dodatkowe usługi, które planuje wdrożyć Microsoft (wśród nich ta właśnie udostępniona w wersji beta) mają zachęcić duże firmy (z tysiącami komputerów) do korzystania z Intune. "Jestem daleki od stwierdzenia, że nowa wersja Intune jest już skrojona na miarę dużych firm. Naszą strategią jest częste wprowadzanie nowych funkcji aż do osiągnięcia funkcjonalności dostępnej w rozwiązaniach instalowanych u klientów".

Jedną z nowości jest możliwość dystrybucji oprogramowania. Aktualna wersja Intune pozwala na wdrażanie aktualizacji systemu Windows. Nowa wersja umożliwi dystrybuowanie dowolnych programów Windows skompilowanych do pliku .exe bądź .msi. Inne nowe funkcje to możliwość skanowania stacji pod kątem obecności zlośliwego oprogramowania bez potrzeby angażowania w to użytkownika końcowego (wcześniej potrzebne było działanie z jego strony) oraz możliwość inwentaryzowania oprogramowania innych dostawców, co może być przydatne w nadzorowaniu polityki licencyjnej. W nowym Intune poprawiono też interfejs.

Udostępniona wersja beta otrzymała nazwę Intune July 2011 i można z niej korzystać rozłącznie z wersją komercyjną. Po testach nowe funkcje wersji beta zostaną udostępnione w płatnej wersji usługi ,co wg. Heatona powinno nastąpić pod koniec tego roku.

Użytkownicy Intune mogą testować wersję beta, ale nie można z jej pomocą zarządzać komputerami podłączonymi do wersji produkcyjnej usługi. Obecni użytkownicy wersji beta otrzymają dodatkowe 30 dni na testy. Jeśli zechcą skorzystać z płatnej wersji, będą potrzebowali założyć konto na nowo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200