Microsoft rezygnuje z narzędzia Javy

Przedstawiciele firmy twierdzą, że nadal chcą oferować Visual J++, narzędzie do tworzenia aplikacji w Javie, w ramach swojej nowe platformy .NET, jednak rezygnują z niego do czasu rozstrzygnięcia sporu prawnego z Sunem, dotyczącego zasad licencjonowania Javy.

Microsoft potwierdził, że nie będzie dostarczał Visual J++, narzędzia programistycznego do tworzenia aplikacji w Javie, gdy w przyszłym roku na rynek trafi jego nowy zestaw narzędzi VisualStudio.NET.

Jako główną przyczynę takiego kroku, rzecznik producenta z Redmond podał spór prawny pomiędzy Microsoftem i Sunem, dotyczący zasad licencjonowania Javy. Wyjaśnił, że jego firma nie chce popełnić żadnego błędu związanego z J++, który mógłby dać nowe argumenty jego oponentowi. "Jeśli zrobimy coś źle, spowoduje to dalsze komplikacje kwestii prawnych" - podkreślił rzecznik.

Choć Microsoft twierdzi, że chce wykorzystywać Visual J++ w swojej nowej platformie .NET, to odmówił komentarza na temat możliwości ponownego dołączenia tego narzędzia do VisualStudio.NET w przyszłości. Java będzie jednak nadal wspierana w nowej platformie przez narzędzie przygotowane przez inną firmę - Rational Software.

Zdaniem analityków, uzasadnienie Microsofu jest szczere. Producent po prostu wstrzymuje się ze wszystkimi ruchami, które mogłyby utrudnić rozstrzygnięcie kwestii licencjonowania Javy.

VisualStudio.NET jest nowym zestawem narzędzi programistycznych, które mają wspierać nową infrastrukturę internetowych serwisów, określanych przez Microsoft wspólną nazwą .NET.

***

Microsoft zaprezentował narzędzia .NET

Microsoft kontra Sun: sędzia tymczasowo oddala kolejny zarzut twórców Javy

Microsoft może porzucić Javę i zastąpić ją własnym rozwiązaniem opartym na C++

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200