Microsoft: rekordowe przychody w roku finansowym 2001

Obrót firmy wyniósł 25,3 mld USD. W samym IV kw. 2001 roku finansowego producent zanotował przychód przekraczający 6,58 mld USD. Kierownictwo Microsoft zapowiedziało jednak spadek obrotów firmy w drugim półroczu tego roku spowodowany wciąż zmniejszającym się popytem na komputery.

Microsoft zakończył czwarty kwartał roku finansowego przychodami w wysokości 6,58 mld USD, były one większe o 13% od wyników z tego samego kwartału roku 2000. Dział Desktop and Enterprise Software and Services w IV kw. br. uzyskał obrót w wysokości 5,84 mld USD. Oddział Consumer Software, Services, and Devices produkujący gry, oprogramowanie edukacyjne, urządzenia bezprzewodowe i telekomunikacyjne osiągnął przychody w kwocie 509 mln USD. Zysk operacyjny koncernu był większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i zamknął się kwotą 2,75 mld USD .Uwzględniając koszty inwestycyjne zysk netto firmy w tym kwartale wyniósł jedynie 66 mln USD.

Przychody za cały rok finansowy wyniosły 25,3 mld USD i wzrosły o 10% w porównaniu do roku 2000. Zwiekszające się przychody ze sprzedaży są wynikiem dużego popytu na systemy z rodziny Windows 2000 i najpopularniejsze pakiety oprogramowania biurowo-biznesowego. Windows 2000 Professional to 41% wszystkich systemów operacyjnych sprzedanych w IV kwartale.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

W 2002 roku finansowym, który Microsoft rozpoczął 1 lipca, firma oczekuje przychodów na poziomie 28,8-29,5 mld USD, czyli o 14-17% większych niż w roku minionym. Zarząd przewiduje jednak, że w I kw. obroty firmy będą nieco mniejsze, niż w IV kw. 2001 r. finansowego. Wiąże się to ze spadającym popytem na komputery osobiste. W okresie od lipca do września br. koncern planuje uzyskać przychody rzędu 6 - 6,2 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200