Microsoft realizuje ideę świata bez haseł

Microsoft wykonał ważny krok, który uwolni kolejną dużą grupę użytkowników od obowiązku zapamiętywania haseł. Z możliwości logowania się bez podawania hasła, z której korzystają obecnie korporacyjni użytkownicy usługi Azure Active Directory (AAD), będą teraz mogli korzystać również posiadacze konsumenckich kont konfigurowanych na komputerach PC pracujących pod kontrolą systemów Windows 10 i Windows 11.

Fot. Pixabay

W opublikowanym przez Microsoft dokumencie czytamy, „Oferujemy identyczną technologię bezhasłowego uwierzytelniania się, jaką zaprezentowaliśmy firmom na początku tego roku, indywidualnym użytkownikom systemu Windows. Można to zrobić w prosty sposób. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej aplikacji i można już przejść do tego trybu uwierzytelniania się”.

Konsumenci mogą się wtedy logować na konta Microsoftu za pomocą aplikacji Microsoft Authenticator, Windows Hello, klucza bezpieczeństwa lub kodu weryfikacyjnego SMS/e-mail, bez konieczności podawania jakiegokolwiek hasła.

Zobacz również:

  • Nowa inicjatywa TikToka ma przekonać Europejczyków, że ich dane są bezpieczne
  • Użytkownicy dalej konfigurują łatwe do odgadnięcia hasła
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Jak więc zacząć pracować w trybie „passwordless”, którego główną zaletą jest to, że nie trzeba zapamiętywać haseł i chronić je przez zakusami hakerów? Trzeba najpierw załogować się na konto MSA, wejść w zakładkę Zabezpieczenia i wybrać opcję Dodatkowe zabezpieczenia. Pojawi się tam wtedy opcja Konto bez haseł, która jest domyślnie wyłączona. Po jej włączeniu system przechodzi do konfiguratora. Wystarczy teraz uruchomić jedną ze wspomnianych wcześniej aplikacji i o hasłach możemy zapomnieć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200