Microsoft przyjmuje zamówienia na Windows CE 3.0

Nowa wersja systemu operacyjnego dla urządzeń zagnieżdżanych - Windows CE 3.0 - może już być zamawiana wraz z zestawem narzędzi do projektowania aplikacji.

Nowa wersja systemu operacyjnego dla urządzeń zagnieżdżanych - Windows CE 3.0 - może już być zamawiana wraz z zestawem narzędzi do projektowania aplikacji. Została ona zaprojektowana dla urządzeń pracujących z aplikacjami 32-bitowymi oraz podłączanych do Internetu i stanowi istotne uzupełnienie Windows CE, głównie z powodu lepszej wydajności systemu operacyjnego i większych możliwości narzędzi projektowych, a także nowej struktury cenowej, która uczynić ma ten produkt bardziej konkurencyjnym. Microsoft obniżył koszt licencji Windows CE 3.0 w wersji run-time, która ma pojawić się w ciągu miesiąca i udostępni projektantom "wybrane kody źródłowe". Dostępność kodu źródłowego ma ułatwić projektantom tworzenie urządzeń i ich testowanie. Oczekiwane jest zmniejszenie o 50 procent kosztów licencji run-time, w porównaniu z kosztem licencji poprzednich wersji Windows CE 2.12. Cały kod niezbędny do pracy z projektowaną aplikacją dla Windows CE 3.0 jest już dostępny dla projektantów, ale firma nadal jeszcze dopracowuje warunki licencji. Jest to powód, dla którego licencje zawarte w komercyjnym produkcie CE 3.0 pojawią się za około miesiąc czasu. Projektantom zajmie zapewne kilka miesięcy przygotowanie nowych wersji urządzeń dla komercyjnej dystrybucji po otrzymaniu Windows CE, tak więc opóźnienie to nie jest być może takie istotne. Narzędzie projektowania aplikacji Platform Builder 3.0 jest dostępne dla celów testowych lub zakupu pod adresem developerstore.com. Użytkownicy poprzednich wersji Platform Builder 2.12 mogą zamawiać bezpłatną kopię uaktualnienia pod adresem www.microsoft.com/windows/embedded/. Platform Builder 3.0 kosztuje 2 999 USD i zawiera inne narzędzie projektowania aplikacji o nazwie eMbedded Visual Tools 3.0 jak również system operacyjny Windows CE 3.0.

Do ulepszeń wprowadzonych w wersji 3.0 można zaliczyć:

 zintegrowany serwer HTTP

 obsługa 10 języków

 integracja z Internet Explorer 4.0

 ulepszenia związane z możliwościami multimedialnymi

 większa elastyczność uzyskana przez lepszy podział na komponenty

Microsoft wykonał znaczący krok w kierunku wyprowadzenia Windows CE 3.0 na szersze obszary rynku zagnieżdżonych systemów operacyjnych, obejmujące nie tylko sektor PDA. Potencjalnymi urządzeniami opracowywanymi w oparciu o Windows CE 3.0 będą kasy sklepowe, urządzenia internetowe, telefony komórkowe i urządzenia automatyki przemysłowej. Windows CE ma być także zagnieżdżany w nowych urządzeniach nawigacyjnych dla samochodów (projekt Mitsubishi Electric) . Chociaż rynek PDA nadal pozostaje priorytetowym dla Microsoftu, Windows CE 3.0 jest systemem operacyjnym przeznaczonym przede wszystkim dla nowego produktu Pocket PC, którego elementy będą produkowane przez takich dostawców sprzętu, jak HP i Compaq, i który jest przewidywany na głównego konkurenta naręcznych Palm PDA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200