Microsoft przygotował dodatkowe łaty dla systemów Windows XP i Windows Server 2003

Korporacja zgotowała w tym tygodniu użytkownikom systemów Windows XP i Windows Server 2003 – które jak wiadomo nie są wspierane technicznie od dobrych kilku lat - sporą niespodziankę, udostępniając im bez uprzedzenia i z zaskoczenia poprawki bezpieczeństwa.

Na początku należy od razu przypomnieć, że wsparcie techniczne dla systemu Windows XP wygasło w kwietniu 2014 roku, a w przypadku systemu Windows Server 2003 w połowie 2015 roku. Ostatni raz Microsoft udostępnił użytkownikom nie wspieranego już systemu Windows XP, nazwijmy do „nadmiarową” poprawkę bezpieczeństwa, w 2017 roku. Obecnie mamy podobną sytuację.

Co się więc stało, że Microsoft zdecydował się na taki krok. Okazuje się, że w systemach tych wykryto niedawno podatność zero-day (podobną pod wieloma względami do podatności Spectre i Meltdown, gdyż znajdują się w oprogramowaniu firmware zarządzającym intelowskimi procesorami), która teoretycznie może w pewnym sprawić ich użytkownikom sporo kłopotów. Stąd taka decyzja.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

I tu od razu uspokajamy użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 8 i wszystkich nowszych wersji tego oprogramowania. Wszystkie one zostały wcześniej załatane i komputery takie są bezpieczne.

Wszystkim więc użytkownikom systemów Windows XP i Windows Server 2003, którym leży na sersu bezpieczeństwo ich komputerów, zachęcamy do odwiedzenia tej strony. Można z niej pobierać i instalować - oczywiście ręcznie – łatę KB4500331, która uodporni ich komputery na wspomniane powyżej zagrożenie.

Na wspomnianej stronie znajdziemy kilka wersji tej łaty dedykowanych dla następujących systemów: Windows XP, Windows Server 2003 z dodatkiem SP2, Windows XP Professional x64 Edition z dodatkiem SP2, Windows XP Embedded z dodatkiem SP3, Windows Embedded POSReady 2009 i Windows Embedded Standard 2009.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200