Microsoft przedstawił szczegóły strategii .NET

Microsoft przedstawił platformę o kodowej nazwie HailStorm, służącą do budowy "zorientowanych na użytkownika" serwisów internetowych. Jest to pierwszy element nowej strategii koncernu z Redmond, której nadano nazwę .NET. Firma pracuje już nad pierwszymi usługami, z których część ma być dostępna jeszcze w tym roku. Następne będą oferowane sukcesywnie w ciągu kolejnych 2 lat.

Bezpieczne zakupy

Jednym z pierwszych elementów platformy HailStorm ma być rozbudowana wersja usług tzw. portfela elektronicznego, usprawniającego dokonywanie zakupów w sieci. Kolejnym - nowa wersja oprogramowania MSN Messenger. Jako przykładowe zastosowanie wskazano zakupy w sklepach internetowych. Użytkownik zamawiający produkt będzie powiadamiany o jego dostępności właśnie poprzez system Messenger. Przesłana wiadomość ma zawierać odnośnik z przekierowaniem do witryny np. księgarni. Następnie klient będzie dokonywał zakupu już bez potrzeby wprowadzania danych osobowych. Transakcję bowiem obsłuży system Passport, przechowujący dane użytkownika na serwerze Microsoftu.

Podczas prezentacji nowej inicjatywy przedstawiciele Microsoftu zapewniali, że osoby korzystające z usług elektronicznego portfela nie będą musiały obawiać się o poufność danych. Bill Gates stwierdził, iż informacje o użytkownikach są dobrze zabezpieczone, a firma nigdy nie przekaże ich żadnej stronie nie biorącej udziału w zawieranej transakcji.

Najlepiej z Windows

Jak podkreśla Bill Gates, platforma Hail-Storm nie jest związana z konkretnym systemem operacyjnym. Dostęp do usług świadczonych w jej ramach będzie możliwy z dowolnych platform i urządzeń, np. stacji roboczych Suna czy komputerów naręcznych pracujących pod kontrolą Palm OS. Z kolei usługi będzie można zaoferować także za pośrednictwem serwisów internetowych, działających na konkurencyjnych platformach, np. Linux czy Mac OS. Bill Gates dodał jednak, że wykorzystywanie następcy Windows 2000 - systemu Windows XP - znacznie ułatwi korzystanie z usług oferowanych w ramach HailStorm.

W konferencji prasowej poświęconej HailStorm uczestniczył również Ray Ozzie, założyciel i dyrektor wykonawczy Groove Networks. Zaprezentował on sposób, w jaki usługi oferowane w ramach nowej platformy Microsoftu będą współpracowały z aplikacjami zbudowanymi w architekturze peer-to-peer.


TOP 200