Microsoft przedstawił próbną wersję Millenium

Na razie próbną wersję systemu operacyjnego Millenium otrzymało kilkuset testerów, którzy przez najbliższe miesiące zajmą się poszukiwaniem błędów w działaniu oprogramowania klienta Windows 2000.

Na razie próbną wersję systemu operacyjnego Millenium otrzymało kilkuset testerów, którzy przez najbliższe miesiące zajmą się poszukiwaniem błędów w działaniu oprogramowania klienta Windows 2000. Pierwsza ogólnodostępna beta systemu pojawi się na rynku we wrześniu, a ostateczna - już po wejściu w nowe tysiąclecie. Millenium ma się stać najważniejszym systemem operacyjnym na platformę EasyPC tworzonej wspólnie z Intelem.

Zbędny DOS

Programiści Microsoftu włożyli wiele wysiłku w to, aby w Millenium połączyć kody źródłowe Windows 98 i jeszcze niedoskonałego Windows 2000. Na pierwszy rzut oka nowy produkt Microsoftu wygląda jak jego poprzednik. Ma nawet takie same rozmiary, jak Windows 98 Second Edition, gdyż zajmuje ok. 114 MB. Jedyną widoczną różnicą jest brak standardowego ekranu startowego z paskiem zadań.

Większość wprowadzonych do Millenium poprawek ma jednak bardzo istotny charakter. Najważniejszą z nich jest niemal całkowite usunięcie z nowych okienek przełączeń do DOS, co może utrudnić pracę użytkownikom aplikacji napisanych dla tego systemu operacyjnego. Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, usunięcie elementów DOS sprawi, że system będzie bardziej stabilny, skróci czas jego ładowania i ułatwi współpracę ze sprzętem.

W nowych okienkach rozbudowano także funkcje, które umożliwią współpracę systemu z różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak aparaty cyfrowe. Jest to owoc badań marketingowych przeprowadzonych na zlecenie Consumer Window Division - działu odpowiadającego za produkty koncernu dla użytkowników indywidualnych.

Neptun trzeciego tysiąclecia

Równolegle z testami nad Millenium są prowadzone prace nad kliencką wersją systemu opartego na kodach źródłowych Windows NT i Windows 2000, znaną pod nazwą Neptune. Mimo że pracę nad tym produktem rozpoczęto już przed kilkoma miesiącami, nie ujrzy on światła dziennego przed kwietniem 2001 r. - zapowiadają przedstawiciele koncernu. Nowy system - podobnie jak Millenium - będzie przeznaczony dla użytkowników indywidualnych, jakkolwiek w pracę nad jego rozwojem zaangażowany zostanie także dział Business Division, projektujący produkty dla odbiorców rynku korporacyjnego.

Zgodnie z zamierzeniami Microsoftu kolejne wersje systemu operacyjnego, który zastąpi Windows 2000, mają być do siebie bardziej zbliżone. System, znany na razie jako Neptune, będzie miał interfejs użytkownika przypominający przeglądarkę i zostanie ściśle zintegrowany z portalem Microsoft Network. Ułatwi to dostęp do wielu usług oferowanych przez strony WWW, takich jak elektroniczne zakupy, aktualizacja oprogramowania przez Internet, a także magazynowanie danych i plików.

Wejście na rynek nowych systemów operacyjnych Microsoftu ma radykalnie zwiększyć zyski koncernu. Przedstawiciele koncernu z Redmond zakładają, że już w 2001 r. przychody ze sprzedaży Millenium i Neptune osiągną 2,4 mld USD, a rok później przekroczą 2,8 mld USD.