Microsoft przedstawia strategię migracji dotyczącą Javy

Firma zapowiedziała zestaw narzędzi JUMP to .NET, które mają automatycznie konwertować programy napisane w Javie na wersje zgodne z architekturą .NET.

Microsoft zapowiedział zestaw technologii mających pomóc programistom wykorzystującym narzędzia Visual J++ w rezygnacji ze stosowania Javy. Stało to się w zaledwie kilka dni po tym, jak udało mu się zawrzeć ugodę z Sunem, dotyczącą sporu o licencjonowanie Javy.

Nowe narzędzia, nazwane Java User Migration Path to Microsoft .NET (JUMP to .NET), będą mogły prawdopodobnie przeprowadzać automatyczną konwersję aplikacji stworzonych w Visual J++ do formy zgodnej z nową internetową architekturą Microsoftu. Przedstawiciele firmy stwierdzili, że narzędzia pozwolą na bezpośrednią zamianę źródłowego kodu Javy na kod nowego języka obiektowego Microsoftu - C (C sharp). Mają też oznaczać fragment kodu, który może powodować kłopoty po konwersji i wymagać poprawek ręcznych.

Zobacz również:

  • Java wciąż w czołówce najpopularniejszych języków programowania
  • AWS stawia na rozwiązania wykorzystujące język naturalny#

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Sun i Microsoft zawarły ugodę, na mocy której Microsoft będzie mógł sprzedawać wszystkie produkty wykorzystujące technologię Suna przez siedem lat. Dotyczy to również oprogramowania będącego obecnie w wersji beta. Ponadto producent z Redmond zgodził się, że nie będzie wykorzystywać znaku firmowego Suna, określającego kompatybilność z Javą.

Zawarta ugoda nie zezwala Microsoftowi na uaktualnianie Visual J++ i innych narzędzi programistycznych, tak aby były zgodne z kolejnymi wersjami kodu Javy, opracowywanymi przez Suna. Zgoda na wykorzystywanie Javy przez Microsoft kończy się na wersji 1.1.4, a tymczasem Sun opracował już wersję 1.3.

Jednakże Microsoft miał już zaplanowane wszystko dużo wcześniej. Firma już w połowie ub.r. zapowiedziała, że w związku z forsowaniem nowej strategii .NET zaprzestanie dostarczania narzędzia Visual J++.

Analitycy są zgodni, że porzucenie przez firmę Visual J++ wiązało się z dużą niepewnością co do finału sporu z Sunem. Dodają jednak, że sukces nowych narzędzi migracyjnych będzie zależeć od tego, jak sprawnie nowa technologia Microsoftu będzie funkcjonować i jak wiele aplikacji stworzonych w J++ będzie działać w ramach architektury .NET.

Nowe narzędzia mają być zgodne z zestawem narzędzi Visual Studio.NET i zostaną przekazane do testów beta ok. połowy br. Ich komercyjna wersja spodziewana jest na rynku w drugiej połowie roku.

***

Sun i Microsoft doszły do porozumienia w sporze o licencjonowanie Javy

Microsoft rezygnuje z narzędzia Javy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200