Microsoft: problem z patchami rozwiązany

Przedstawiciele koncernu z Redmond poinformowali o usunięciu z systemu automatycznej aktualizacji błędu, który uniemożliwiał części użytkowników korporacyjnych wdrożenia najnowszego (czerwcowego) pakietu poprawek dla produktów Microsoftu.

Problem pojawił się w miniony piątek - wtedy na jaw wyszło, że niektórzy administratorzy zarządzający dużą siecią maszyn z Windows nie są w stanie wdrożyć poprawek za pomocą standardowych korporacyjnych narzędzi aktualizacyjnych. Przeprowadzone przez specjalistów analizy wykazały, że problem dotyczył firm, w których wykorzystywano oprogramowanie System Center Configuration Manager (ConfigMgr) 2007 do uaktualniania maszyn, na których zainstalowano wcześniej System Management Server (SMS) 2003.

Przedstawiciele Microsoftu tłumaczą, że użytkownicy korzystający właśnie z takiego zestawu oprogramowania rzeczywiście mieli problemy z zainstalowaniem najnowszego, czerwcowego pakietu poprawek dla Windows i innych produktów koncernu. Przypomnijmy: w miniony wtorek firma załatała w sumie 10 różnych luk w swoim oprogramowaniu (cztery z nich uznano za krytyczne), a także wyłączyła wadliwą kontrolkę ActiveX, wchodzącą w skład oprogramowania dostarczanego wraz ze sprzętem firmy Logitech. Zdaniem specjalistów, najpoważniejszymi z uaktualnień są poprawki dla Windows, przeglądarki Internet Explorer oraz wbudowanego do "Okien" modułu Bluetooth - szerzej o uaktualnieniach pisaliśmy w tekście "Korzystasz z Windows? Załataj IE, DirectX i Bluetooth!".

Koncern uznał problem za poważny - do tego stopnia, że firma zdecydowała się na opublikowanie alertu bezpieczeństwa (choć problem z wdrożeniem uaktualniania teoretycznie nie zalicza się do tej kategorii). "Zdecydowaliśmy się na przekazanie użytkownikom tej informacji, ponieważ uznaliśmy, że - podobnie jak doniesienie np. o nowej luce - dotyczy ona bezpieczeństwa systemu. Oczywiście, alert nie dotyczy jakiegoś konkretnego błędu - ale znacząco wpływa na ogólne bezpieczeństwo systemu" - tłumaczą przedstawiciele koncernu.

Teraz Microsoft udostępnił na swojej stronie uaktualnienie dla System Center Configuration Manager 2007 - przedstawiciele koncernu zapewniają, że jego zainstalowanie powinno rozwiązać wszystkie problemy z wdrażaniem najnowszych poprawek w środowisku korporacyjnym.

Firma zaleca wszystkim użytkownikom wymienionej powyżej aplikacji jak najszybsze zainstalowanie poprawki. Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu, gdy pojawiły się pierwsze informacje o komplikacjach, Microsoft informował, że istnieje alternatywna metoda rozwiązania problemu. Polegała ona na skorzystaniu z funkcji Software Distribution dostępnej w aplikacji Configuration Manager 2007. Teraz koncern zaleca zainstalowanie uaktualnienia również tym osobom, które skorzystały z powyższej sztuczki i mimo problemów wdrożyły uaktualnienia - ma to im zagwarantować, że w przyszłości unikną podobnych kłopotów.


TOP 200