Microsoft prezentuje wersję edukacyjną Office 365

Koncern z Redmond udostępnił wczoraj nową wersję chmurowego pakietu aplikacji biurowych oraz oprogramowania komunikacyjnego - Office 365 for Education. Nowa edycja stworzona została z myślą o szkołach i uczelniach wyższych i zastąpi w ofercie Microsoftu edukacyjną ofertę [email protected]

[email protected] na razie pozostanie w ofercie Microsoftu - koncern będzie utrzymywał usługę jeszcze przez półtora roku, dzięki czemu obecni użytkownicy będą mogli zaplanować i przeprowadzić migrację do Office 365. Dodajmy, że mówimy tu o co najmniej 22 mln studentów z ponad 10 tys. instytucji edukacyjnych ze 130 krajów.

Microsoft rozpoczął już wczoraj informowanie klientów o tym, jak i kiedy powinna zostać przeprowadzona taka migracja - ale obserwatorzy obawiają się, że cały proces może być wysoce skomplikowany. Problemy z migracją do nowej usługi zgłaszali już wcześniej użytkownicy biznesowi, którzy w połowie ubiegłego roku rozpoczęli proces "przesiadania się" do Office 365 z produktów, które zostały zastąpione przez chmurowy pakiet - czyli np. Office Live Small Business (OLSB) oraz Business Productivity Online Suite (BPOS).

Zobacz również:

  • Jak rozmawiać z najmłodszymi o technologii?
  • Microsoft wprowadził funkcję Walkie Talkie do kolejnej mobilnej platformy

Warto odnotować, że choć zarówno [email protected], jak i Office 365 for Education są usługami stworzonymi z myślą o tych samym grupach użytkowników, to jednak dość znacząco różnią się one od siebie. W skład darmowego [email protected] wchodzą Outlook Live, Office Web Apps, Windows Live Messenger oraz konto Windows Live SkyDrive o pojemności 25 GB. Z kolei Office 365 for Education dostępny ma być w kilku wersjach. Najbardziej podobna do [email protected] - darmowa A2 - składa się z Exchange Online, Lync Online, SharePoint Online oraz Office Web Apps.

Najprostszą metodą migracji będzie dla użytkowników po prostu przejście na wersję

Exchange Online Plan 1, w ramach której Microsoft oferuje za darmo dostęp do poczty elektronicznej oraz kalendarza. To metoda o tyle wygodna, że migracja może nastąpić w pełni automatycznie i nie wymaga od użytkowników podpisywania nowej umowy licencyjnej. Jeśli użytkownik wybierze którąś z bardziej rozbudowanych opcji - darmową A2, czy płatne edycje A3 czy A4 - niezbędne będzie podpisanie nowej umowy Microsoft Online Services lub Volume Licensing Agreement.

Co ważne, niezależnie od wybranej opcji, wszyscy użytkownicy zachowają dostęp do swoich kont SkyDrive (nawet, gdy [email protected] ostatecznie zniknie z oferty Microsoftu). Po dokonaniu migracji każdy subskrybent edukacyjnego Office 365 będzie korzystał z dwóch niezależnych kont użytkownika - w systemie Office 365 oraz konta Windows Live (pierwsze wykorzystywane będzie do logowania się do aplikacji biurowych, drugie - do narzędzi komunikacyjnych).

Skład poszczególnych edycji Office 365 for Education:

Office 365 for Education Plan A2 - webowy Office 2010 (Office Web Apps), Lync Online (komunikator, telekonferencje), praca grupowa via SharePoint, Exchange Online, narzędzia antywirusowe i antyspamowe, konto SkyDrive. Opłata: pakiet darmowy

Office 365 for Education Plan A3 - zawartość pakietu A2 + dodatkowe komponenty (w tym m.in. standardowa, desktopowa wersja MS Office 2010 Professional Plus, poczta voice e-mail). Opłata: 2,37 euro miesięcznie za licencję dla ucznia/studenta, 4,25 euro miesięcznie dla pracownika uczelni.

Office 365 for Education Plan A4 - zawartość pakietu A3 + narzędzia do komunikacji głosowej. Opłata: 2,84 euro miesięcznie za licencję dla ucznia/studenta, 5,75 euro miesięcznie dla pracownika uczelni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200