Microsoft prezentuje nowe rozwiązania do zarządzania hybrydowymi chmurami obliczeniowymi

Microsoft zaprezentował w Houston (USA) na konferencji Tech Ed szereg rozwiązań (narzędzi i usług), które pomagają administratorom łączyć firmowe systemy IT z chmurą Azure. Tematem przewodnim trzydniowej konferencji Tech Ed 2014 (12-14 maj) są chmury hybrydowe i technologie, dzięki którym firmy mogą przetwarzać biznesowe dane zarówno lokalnie, jak i zdalnie w chmurach obliczeniowych.

Chmury hybrydowe zyskują z roku na rok na znaczeniu i jak podaje firma analityczna Gartner, w 2017 r. blisko połowo dużych przedsiębiorstwa będzie dysponować rozwiązaniami łączącymi ich firmowe systemy IT z chmurami hybrydowymi.

Większość zaprezentowanych przez Microsoft rozwiązań bazuje na chmurowych modelach IaaS (Infrastructure as a Service) i PaaS (Platform as a Service). Szczególnie interesujące jest rozwiązanie noszące nazwę Microsoft Azure Files, dzięki któremu wiele wirtualnych maszyn może uzyskiwać dostęp do plików przechowywanych w chmurze oraz współużytkować je. Rozwiązanie wykorzystuje do tego celu protokół Server Message Block (SMB), używany zarówno przez oprogramowanie Windows Server jak i desktopy Windows.

Zobacz również:

  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

Firma zaprezentował też pakiet składający się z wirtualnych maszyn, nadając mu nazwę Compute Intensive Virtual Machines for Azure. Są to maszyny zoptymalizowane pod kątem przetwarzania dużych porcji danych (mogące obsługiwać aplikacje Big Data), które mogą się szybko komunikować z chmurą Azure, głównie za sprawą technologii RDMA (Remote Direct Memory Access).

Kolejna nowość nosi nazwę Azure API Management. Jak sama nazwa na to wskazuje, jest to narzędzie bazujące na technologii API, pozwalające zarządzać korporacyjnymi zasobami IT zlokalizowanymi w różnych miejscach (w tym w zdalnych oddziałach firmy).

Microsoft zapowiada, że za kilka tygodni udostępni nową wersje znanej usługi Hyper-V Recovery Manager (odzyskiwanie systemu IT po awarii), która będzie nosić nową nazwę: Microsoft Azure Site Recovery.

Microsoft opracował też usługę noszącą nazwę Microsoft Antimalware for Azure. Chroni ona wirtualne maszyny przed różnego rodzaju atakami, wykorzystując między innymi moduł integrujący technologie antywirusowe opracowane przez firmy Symantec i Trend Micro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200