Microsoft prezentuje Windows Phone 7

Według przedstawicieli Microsoftu, nowy Widnows dla komórek charakteryzują zasadnicze zmiany w funkcjonalności i sposobie obsługi.

Linia Windows Phone zastąpi rodzinę systemów . Nowy system operacyjny ma koncentrować się na funkcjonalnościach podzielonych na sześć kategorii skupiających funkcje związane m.in. z kontaktami, rozrywką, czy pracą biurową. Wiadomo, że platforma Windows Phone 7 nie będzie kompatybilna z aplikacjami dedykowanymi dla linii systemów . Diametralnie inny będzie też interfejs nowego systemu. Zestaw uporządkowanych ikon zastąpi zestaw dynamicznie zmieniających się graficznych odnośników, kierujących m.in. do różnych kategorii funkcji. Dodatkowe możliwości nowego systemu mają opierać się na integracji z zewnętrznymi usługami i serwisami społecznościowymi. Przykładowo w kategorii związanej z kontaktami na bieżąco wyświetlane będą m.in. treści pochodzące z komunikatorów internetowych i serwisów takich jak Windows Live, czy Facebook. Funkcjonalność systemu w zakresie obsługi multimediów ma być w dużej mierze zbieżna z możliwościami oprogramowania wykorzystywanego w odtwarzaczach Zune HD. Częścią systemu będą też mechanizmy obsługujące Xbox Live.

Windows Phone 7 będzie korzystał z mobilnej wersji przeglądarki Internet Explorer oraz klienta poczty elektronicznej obsługującego m.in. usługi oparte na platformie Exchange. Oprogramowanie ma również oferować dostęp do wybranych możliwości pakietu Office oraz OneNote i SharePoint Workspace. Nowy system operacyjny najpewniej będzie również obsługiwał technologię Silverlight. Na pewno wiadomo zaś, że początkowo Windows Phone 7 nie będzie obsługiwał środowiska Adobe Flash. Przedstawiciele koncernu Microsoft nie wykluczają jednak, że z czasem system wsparcie także dla tej technologii. Zdaniem analityków obsługa technologii Flash mogłaby stać się istotnym czynnikiem w konkurencji nowego systemu z rozwiązaniami przeznaczonymi dla telefonów Apple. Microsoft zamierza kontynuować wsparcia dla oprogramowania Windows Mobile 6.5 jeszcze co najmniej przez 2,5 roku. Wiadomo również, że Microsoft planuje niebawem wydać pakiet narzędzi programistycznych przeznaczonych do tworzenia aplikacji wykorzystujących możliwości Windows Phone 7.

Ku zaskoczeniu analityków podczas premiery nowego systemu nie zaprezentowano narzędzi pozwalających na synchronizację informacji zawartych w pamięci telefonu wyposażonego w system Windows Phone 7 z danymi zapisanymi w pamięci innych urządzeń korzystających z systemów operacyjnych rodziny Windows. Tymczasem już w 2008 roku przedstawiciele koncernu z Redmond prezentowali własną wizję zintegrowanego środowiska opartego na usłudze Live Mesh. Miałaby ona umożliwiać synchronizowanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami w czasie rzeczywistym.


TOP 200