Microsoft pracuje nad nowym formatem dla Xboksa 360

Microsoft poszukuje kilku tysięcy testerów, którzy wezmą udział w badaniach nowego formatu zapisu danych (new disc format) dla Xboksa 360. Chętni mogą rejestrować się poprzez stronę Microsoft Connect. Dotyczy to oczywiście tylko mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Jak dotąd Xbox 360 wykorzystuje dwuwarstwowe płyty DVD, które oferują pojemność 8.5-8.7 gigabajta. Jednak tylko około 6.8 GB deweloperzy mogą wykorzystać na zapis gry. Resztę pochłaniają zabezpieczenia przed piractwem czy też obsługa DVD Video.

Jest to pięciokrotnie mniej niż dyski Blu-ray z których korzysta Playstation 3. Nowy nośnik ma zmieścić więcej danych i zmniejszyć dystans do PS 3. Jaką będzie mieć pojemność? Wstępne informacje wskazują na wzrost o 1GB. Został on uzyskany najprawdopodobniej albo poprzez znaczne zredukowanie partycji video albo jej całkowite usunięcie.

Zobacz również:

  • Przegapione technologie 2021. Co świetnie się sprawdza i nie jest wystarczająco popularne?
  • Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1

Wszyscy biorący udział w badaniach mają otrzymać nagrodę. Będzie nią gra Halo: Reach, zapisana już na nowym testowym nośniku. Specjalnie z tej okazji, do gry mają być dodane różne nieznane wcześniej dodatki.

Jak dotąd Microsoft szuka testerów tylko na terytorium Stanów Zjednoczonych. Nie jest wykluczone, że w przyszłości nowe nośniki będą mogli sprawdzić także mieszkańcy Starego Kontynentu. Największe szanse na wzięcie udziału w programie mają posiadacze złotych abonamentów Xbox Live. Posiadacze srebrnych nie stoją jednak na straconej pozycji.

Microsoft ostrzega, że ze względu na charakter zmian (które są na razie w wersji beta) istnieje zagrożenie, że aktualizacja może wywołać niepożądane skutki w postaci awarii systemu, za które koncern nie odpowiada. Ostatecznie zawsze jednak zostanie nagroda pocieszenia - nowiutka kopia gry Halo ;).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200