Microsoft pozwany za Silverlight

Amerykańska firma Gotuit Media złożyła pozew sądowy przeciwko Microsoftowi. Przedstawiciele firmy twierdzą, że koncern z Redmond nielegalnie wykorzystał w swoim oprogramowaniu multimedialnym Silverlight kilka opatentowanych rozwiązań - chodzi m.in. o system pozwalający na dodawanie do klipów wideo słów kluczowych.

Silverlight to rozwijana przez Microsoft wtyczka do przeglądarki, służąca do prezentacji bogatych aplikacji internetowych z poziomu przeglądarki internetowej (jest ona pozycjonowana jako przyszły konkurent technologii Adobe Flash czy Apple Quicktime - szerzej pisaliśmy o niej m.in. w tekście "Microsoft udostępnił Silverlight 1.0").

Pozew Gotuit Media został złożony w ubiegłym tygodniu w sądzie w San Francisco - według przedstawionych w nim zarzutów, Microsoft nielegalnie wykorzystał w Silverlight trzy opatentowane rozwiązania Gotuit. Patenty dotyczą technologii umożliwiających znakowanie klipów wideo, tak by mogły być wyszukiwane w Internecie.

Przedstawiciele Gotuit Media mówią, że sporne rozwiązania są już od dawna wykorzystywane w jednym z flagowych produktów firmy - oprogramowaniu służącym do dodawania słów kluczowych do klipów wideo publikowanych na stronach WWW (dzięki temu można je wyszukiwać, kategoryzować, sortować itp.). Aplikacja ta wykorzystywana jest m.in. na stronach magazynu Sports Illustrated oraz amerykańskiej ligi hokejowej NHL (National Hockey League).

Firma domaga się od Microsoftu natychmiastowego zaprzestania nielegalnego wykorzystywania jej patentów oraz odszkodowania i pokrycia kosztów sądowych. Przedstawiciele obu stron na razie nie komentują pozwu.


TOP 200