Microsoft potwierdza: przeglądarka Edge bez rozszerzeń w tym roku

Microsoft potwierdził, że nowa przeglądarka internetowa preinstalowana w systemie Windows 10 nie doczeka się w prędko obsługi rozszerzeń. Na możliwość instalacji dodatków do Edge przyjdzie użytkownikom poczekać do 2016 roku.

Windows 10 w wersji do komputerów osobistych zadebiutował w lipcu. Razem z nową wersją systemu pojawiła się nowa przeglądarka, która zastąpiła wysłużonego Internet Explorera. Zespół rozwijający program nie zdążył niestety z implementacją wszystkich oczekiwanych funkcji.

W przeciwieństwie do innych liczących się na rynku przeglądarek internetowych, takich jak Chrome, Firefox lub Safari, w Edge nie da się zainstalować żadnych rozszerzeń. Microsoft obiecywał, że doda obsługę dodatków do końca 2015 roku. Teraz już wiemy, że firma z Redmond nie wywiąże się z obietnicy.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Microsoft ułatwi zmianę domyślnej przeglądarki w Windows 10
  • Nagrobek Microsoft Internet Explorer z Korei Południowej viralem

Microsoft nadal twierdzi, że rozszerzenia do przeglądarki są priorytetem dla firmy, ale najwyraźniej ich wprowadzenie okazało się dla programistów znacznie większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono.

Microsoft prowadzi teraz prace nad mechanizmem rozszerzeń, który byłby wygodny i jednocześnie bezpieczny dla użytkownika. Ta funkcja nie pojawi się jednak w najbliższej dużej aktualizacji. Użytkownicy Edge muszą poczekać do przyszłego roku.

Microsoft potwierdza: przeglądarka Edge bez rozszerzeń w tym roku

Microsoft Edge to przeglądarka internetowa, która zastąpiła Internet Explorera

Opóźnienie premiery modułu dodatków do przeglądarki nie jest zaskoczeniem. Kod pozwalający na uruchomienie rozszerzeń w Edge nie znalazł się jeszcze w żadnym testowym buildzie Windows 10 udostępnianym testerom z programu Windows Insider, a deweloperzy nie dostali jeszcze informacji czego powinni się spodziewać.

Wielu użytkowników z powodu braku rozszerzeń nie korzysta z nowej przeglądarki. Programy takie jak LastPass i McAfee sugerują nawet powrót do Internet Explorera, co zachęca użytkowników do porzucenia Edge na rzecz innego programu do przeglądania sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200