Microsoft: po Millennium będzie Whistler

Prace nad wersją Windows, znaną pod roboczą nazwą Neptune, zostaną połączone z mało znanym projektem Odyssey. W ten sposób powstanie kolejna wersja Windows dla klientów indywidualnych, nazwana Whistler.

Microsoft, kontynuując zmiany w planach dotyczących produktów dla klientów indywidualnych, połączył prace nad dwiema wersjami systemu Windows. Do tej pory firma planowała wprowadzić na rynek w 2001 r. jeszcze jedną - po Millennium - wersję systemu przeznaczoną dla klientów indywidualnych, nazwaną roboczo Neptune. Projekt ten został jednak połączony z innym, mało znanym, określanym mianem Odyssey, w wyniku czego ma powstać nowy produkt znany dziś jako Whistler - poinformował wczoraj Microsoft.

Windows 98 miał być ostatnim systemem Microsoftu przeznaczonym dla klientów indywidualnych, który bazował na DOS-ie. Jednak opóźnienia i zmiany na rynku spowodowały, że firma musiała odsunąć planowane wykorzystanie kodu Windows NT jako podstawowego w "domowej" wersji systemu. Zamiast tego wprowadziła na rynek Windows 98 Second Edition i w drugiej połowie br. zaoferuje jego trzecią wersję znaną jako Millennium.

Po wprowadzeniu na rynek Millennium, kolejne wersje Windows, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla klientów indywidualnych, mają bazować na Windows NT (który jest poprzednikiem Windows 2000). Neptune miał być pierwszym z systemów dla użytkowników domowych, opartym na kodach źródłowych Windows NT i Windows 2000. Z kolei Odyssey był mało znanym produktem, określanym przez przedstawicieli Microsoftu jako "przyszły system operacyjny bazujący na NT".

Analitycy utrzymują, że intencja i cele połączenia dwóch projektów Microsoftu nie są do końca jasne. Do tej pory określenie Whistler było używane jako nazwa narzędzia Microsoftu służącego do zamiany mowy na tekst. Tak więc jest bardzo prawdopodobne, że nowy system zostanie wzbogacony o podobne funkcje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200