Microsoft: plany dla SQL Server

Podczas corocznej BI Conference odbywającej się w Seattle, firma ogłosiła plany związane z SQL Server, które dotyczą głównie business intelligence i hurtowni danych.

Następna wersja serwera baz danych, o nazwie kodowej Kilimanjaro, ma pojawić się w pierwszej połowie 2010 roku i skupiać się będzie na samoobsłudze i możliwościach raportowania dla BI (Business Intelligence). Firma zamierza udostępnić wersję CTP (Community Technology Preview) w ciągu roku.

Mechanizm samoobsługi opakowany jest w zestaw technologii o nazwie kodowej Gemini. Technologie te mają zapewnić użytkownikom możliwość budowani aplikacji BI, które mogą uzyskiwać dostęp do danych z różnych źródeł, agregować te dane, tworzyć wykresy i raporty oraz udostępniać je aplikacjom wynikowym za pośrednictwem SharePoint. Microsoft planuje także zintegrowanie możliwości zunifikowanej komunikacji Office Communication Server w celu wspomagania współdzielenia wyników działania BI.

Zobacz również:

  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu
  • Jak wybrać magazyn danych w chmurze?

Firma zapewnia, że większość technologii Gemini będzie powiązana z Excel, umożliwiając użytkownikom tego desktopowego programu dostęp do samoobsługowych analiz.

Przejęcia, jakie firma dokonała na rynku BI oraz zapowiadane przez nią poszerzenie możliwości BI w popularnym SQL Server, wywołały duże ożywienie na tym rynku w ostatnim półroczu. Takie giganty, jak Business Objects/SAP, Cognos/IBM, Hyperion/Oracle to główni konkurenci obserwujący poczynania Microsoftu na tym polu.

Według raportu Gartnera, opublikowanego na początku br., Microsoft nadal odstaje od tych największych dostawców w kategoriach: zarządzania metadanymi, raportowania i możliwościach kwerend ad hoc. Microsoft zamierza więc systematycznie nadrabiać ten dystans. Bezpośredni cel, jaki postawiła sobie firma, to rozszerzenie własnych narzędzi BI tak, aby stały się bardziej dostępne dla użytkowników, zwłaszcza tych, którzy używają Excel i SharePoint.

Gemini ma zapewnić udostępnienie BI użytkownikom bez poświęcania możliwości kontroli ze strony IT. Wykorzystując technologie Gemini, IT będzie mieć możliwość podglądu, które dane są współdzielone i kontrolowania bezpieczeństwa tych danych, a także udostępniania źródeł danych użytkownikom. Te źródła danych to dane ERP, aplikacje mainframe i programy niezależnych dostawców.

Innym kluczowym mechanizmem Gemini jest "BI in-memory", który pozwoli na analizowanie dużych wolumenów danych w pamięci operacyjnej, w celu przyspieszenie operacji.

Podczas konferencji firma ujawniła również plany związane z technologią bazy danych dużej skali, o nazwie kodowej Madison, która ma być dostępna w postaci urządzenia (appliance). Madison integruje SQL Server z technologią, którą Microsoft nabył wraz z firmą DataAllegro przejętą na początku tego roku. DataAllegro opracowuje urządzenia dla dużych hurtowni danych. Podczas konferencji Microsoft zademonstrował prototyp obsługujący bazę danych 150 TB, z bilionem wierszy danych, używający 24 oddzielnych instancji SQL Server 2008.

Firma planuje także wykorzystanie w przyszłych wersjach SQL Server technologii jakości danych przejętej w raz z firmą Zoomix w czerwcu br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200