Microsoft płaci

Ponad 500 mln USD zgodził się zapłacić Novellowi producent Windows za wycofanie skarg dotyczących praktyk monopolistycznych na rynku systemów sieciowych.

Ponad 500 mln USD zgodził się zapłacić Novellowi producent Windows za wycofanie skarg dotyczących praktyk monopolistycznych na rynku systemów sieciowych.

Zgodnie z umową Novell odstąpi od pozwów złożonych w sądach federalnych i stanowych, a także wycofa się z postępowania wszczętego przez Komisję Europejską. Microsoft zobowiązał się odstąpić od wszystkich kontrpozwów dotyczących NetWare.

Równolegle Redmond zawarło ugodę z amerykańskim Związkiem Przemysłu Komputerowego i Komunikacyjnego (CCIA), który wraz z Novellem oskarżał koncern o praktyki monopolistyczne. Ugoda kończy ośmioletnie postępowanie prowadzone przez Departament Sprawiedliwości. Sumy rekompensaty od odstąpienia od tych żądań nie ujawniono.

Wcześniej Microsoft podpisał podobne umowy z America Online i Sun Microsystems. Tym samym łączna suma wypłat z tytułu odszkodowań i ugód zawartych przez Microsoft przekroczyła już 3 mld USD. Nie powinno to jednak zbytnio uszczuplić oszczędności Microsoftu. Rezerwy firmy są szacowane na 50 mld USD, a tylko w trzecim kwartale br. koncern zarobił 2,5 mld USD.

Microsoft płaci

Jarosław Kowalski Novell Polska

536 mln USD bardzo się przyda Novellowi. Jak mówi , dyrektor zarządzający Novell Polska, pieniądze zostaną prawdopodobnie przeznaczone na kolejne inwestycje w rozwiązania open-source. Po zawarciu ugody Jospeh A. LaSala, wiceprezes ds. prawnych w Novellu, nie ma jednak co marzyć o urlopie. W sądzie stanu Utah czeka już pozew złożony przez Novella dotyczący nieuczciwych praktyk Microsoftu, które przyczyniły się do marginalizacji pozycji rynkowej edytora WordPerfect produkowanego przez firmę. Czyżby Novell przejmował od Sun Microsystems pałeczkę "pierwszego powoda" Redmond? "Nie zamierzamy wdawać się w kolejne utarczki prawne, przynajmniej do czasu dopóki Microsoft nie zacznie używać środków prawnych do stłumienia działań ruchu open source. Jeśli jednak będzie używał swoich praw patentowych do ograniczenia konkurencji, podejmiemy zdecydowane działania" - wyjaśnia Jarosław Kowalski.

Broni nie składa także firma RealNetworks, która przed Komisją Europejską skarży Microsoft o praktyki monopolistyczne na rynku odtwarzaczy multimedialnych. Ostatnio o rozszerzeniu śledztwa w sprawie bezpłatnego dołączania do Windows odtwarzaczy Media Player poinformował także koreański wymiar sprawiedliwości. Wygląda na to, że pracy dla prawników reprezentujących Redmond nie powinno zabraknąć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200