Microsoft otwiera się na środowisko open source

Microsoft wydał dziś zaskakujące oświadczenie prasowe. Korporacja ogłosiła, że ma zamiar wprowadzić daleko idące zmiany w zakresie udostępniania swych technologii oraz współpracy z środowiskiem open source.

Microsoft otwiera się na świat, by zwiększyć "interoperacyjność" oraz ułatwić deweloperom i użytkownikom wybór właściwych rozwiązań. Nowe strategie mają polegać na 1) upewnianiu się w kwestii otwartości połączeń, 2) promowaniu przenośności danych, 3) zwiększaniu wsparcia dla standardów przemysłowych, 4) troszczeniu się o większą otwartość przy współpracy z użytkownikami i środowiskiem - również Open Source!

Jak mówi Ballmer, "Kroki te są istotnym wkładem i znaczącą zmianą w sposobie, w jaki dzielimy się informacją na temat naszych produktów i technologii". W ciągu minionych lat korporacja użyczała informacji partnerom na całym świecie, jednak dzisiejsze oświadczenie to początek większej "przezroczystości" korporacji.

Zobacz również:

Szybciej, więcej, lepiej

Zdaniem Raya Ozziego, głównego architekta oprogramowania w Microsofcie, krok ten odpowiada na potrzeby użytkowników wymagających wymiany informacji: wzajemna współpraca między aplikacjami i usługami jest warunkiem niezbędnym do szerszej akceptacji danego rozwiązania.

Microsoft planuje, że zmiany będą dotyczyć: Windows Visty (wraz z .NET Framework), Windows Servera 2008, SQL Servera 2008, Office 2007, Exchange Server 2007 oraz Office SharePoint Servera 2007 - oraz wszystkich przyszłych wersji wymienionych produktów.

Aby ułatwić współpracę deweloperom z aplikacjami rodem z Redmond, korporacja planuje opublikowanie kompletnej dokumentacji dotyczącej interfejsów programowania (API) oraz protokołów komunikacyjnych stosowanych w oprogramowaniu Microsoftu. Będą one dostępne za darmo dla wszystkich zainteresowanych (porównaj podobną decyzję z 2005 roku: "Microsoft otwiera standardy - dobry uczynek czy diaboliczny plan?")

Patenty dla każdego

W pierwszej kolejności zostanie udostępniona licząca 30 tysięcy stron dokumentacja opisująca klienckie i serwerowe protokoły Windows - znajdzie się ona na serwerach MSDN. W ciągu następnych miesięcy podobny los spotka dokumentację związaną z Microsoft Office 2007.

Jednocześnie korporacja planuje jasno oznaczać protokoły, które wykorzystują patenty Microsoftu. To nie koniec: będą one licencjonowane za niewielką opłatą na rozsądnych, niedyskryminujących zasadach.

Nie będziemy walczyć z Open Source

Microsoft deklaruje również, że nie będzie oskarżał deweloperów Open Source wykorzystujących technologie Microsoftu w celach rozwojowych lub niekomercyjnych. Stosowanie technologii w produktach przynoszących zysk będzie możliwe po zakupieniu odpowiednich licencji.

Warto zajrzeć: "Microsoft Makes Strategic Changes in Technology and Business Practices to Expand Interoperability" (w języku angielskim)


TOP 200