Microsoft otwiera deweloperską platformę AI

Korporacja zdecydowała się otworzyć platformę używaną przez jego deweloperów do testowania aplikacji wykorzystujących technologie z grupy sztucznych inteligencji. Chodzi o opracowaną przez laboratorium Microsoft Research platformę AIX, z usług której mogły do tej pory korzystać tylko wybrane placówki naukowe i akademickie.

Platforma AIX bazuje prawie w całości na zewnętrznej aplikacji Minecraft, która posłużyła do stworzenia gry komputerowej noszącej tę samą nazwę. Microsoft zapowiada, że za kilka miesięcy z usług platformy będzie można korzystać po wykupieniu licencji przewidującej, że użytkownik uzyskuje dostęp do jej kodu.

Ciekawe jest to, że Microsoft zdecydował się ogłosić ten zamiar kilka dni po tym, gdy stworzone przez firmę Google oprogramowanie AlphaGo – wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji – rozpoczęło z człowiekiem mecz w Go (pisaliśmy o tym wydarzeniu niedawno tutaj). Organizatorzy zaplanowali pięć pojedynków. Do tej pory odbyły si.ę trzy i wszystkie wygrał komputer. Świadczy to o tym, że sztuczna inteligencja sprawdza się i jest w ofensywie.

Zobacz również:

  • 7 najważniejszych trendów w analityce biznesowej
  • Dzięki tej platformie walka z koronawirusem nabierze przyspieszenia
  • Będą dwa nowe certyfikaty Windows Server

Warto przypomnieć, że Microsoft przejął firmę Mojang (twórcę gry komputerowej Minecraft) w 2014 roku. Niedługo potem powstała deweloperska platforma AIX, która została zaprojektowana na bazie tej aplikacji. Wspiera ona agentów instalowanych na komputerach Windows, Linux oraz Mac, które monitoruję środowiska Minacraft.


TOP 200